Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 lutego 2013 r., sygn. V SA/Wa 1824/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Izabella Janson (spr.), Sędzia WSA - Dorota Mydłowska, Sędzia WSA - Tomasz Zawiślak, Protokolant spec. - Justyna Macewicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2013 r. sprawy ze skargi [...]- Firma Handlowa [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego i kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi złożonej przez W.G., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą [...] (dalej: skarżący, importer) jest decyzja Dyrektora Izby Celnej w [...] (dalej: Dyrektor Izby) z dnia [...] czerwca 2012r. Nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] w [...] Nr [...] z dnia [...] października 2010 r.
Zaskarżone orzeczenie zostało wydane w następującym stanie faktycznym:
Zgłoszeniem celnym SAD nr [...] z dnia [...] października 2007r. Agencja Celna [...] Sp. z o.o. zgłosiła do procedury dopuszczenia do swobodnego obrotu towar w postaci sztucznych kwiatów, określając go jako ,,artykuły dekoracyjne bożonarodzeniowe" w ilości 472 kartonów, (poz. 1). taryfikując go do pozycji 9505 (kod TARIC 9505 10 90 00) obejmującej z brzmienia: "Artykuły świąteczne, karnawałowe lub inne rozrywkowe, włączając akcesoria do sztuk magicznych lub żartów", ze stawką celną w wysokości 2,7% i stawką podatku VAT w wysokości 22%.
Zgłoszenie celne zostało przyjęte jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 62 i 64 Wspólnotowego Kodeksu Celnego (dalej: WKC), co spowodowało z mocy prawa objęcie towaru procedurą dopuszczenia do obrotu oraz określenie należności celnych i kwotę podatku VAT.
W ramach kontroli przeprowadzonej w trybie art. 78 ust. 2 WKC, organ celny I instancji zweryfikował całość dokumentów przedłożonych do zgłoszenia celnego SAD z dnia 30 października 2007 r. Po analizie akt sprawy pojawiły się wątpliwości co do prawidłowości zadeklarowanego kodu TARIC importowanego towaru i organ I instancji postanowieniem nr [...] z dnia [...] września 2008r. wszczął postępowanie celno - podatkowe w zakresie klasyfikacji taryfowej, stawki celnej i wysokości cła od towarów ujętych w przedmiotowym zgłoszeniu celnym oraz określenia kwoty podatku VAT.