Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 lutego 2013 r., sygn. IV SA/Wa 2627/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Krystyna Napiórkowska, Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska (spr.), Sędzia WSA Jakub Linkowski, Protokolant st. ref. Marcin Lesner, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lutego 2013 r. sprawy ze skargi J. D. na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji - oddala skargę -
Uzasadnienie
Zaskarżonym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie postanowieniem z dnia [...] września 2012 r. nr [...] Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, po rozpoznaniu zażalenia J. D., na postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w P. z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji nakładającej obowiązek przeprowadzenia działań zapobiegawczych lub naprawczych, utrzymał w mocy postanowienie organu pierwszej instancji.
Zaskarżone postanowienie zapadło w następującym stanie faktycznym:
Pismem z dnia [...] września 2011 r. skarżący zgłosił Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w P. wystąpienie szkody w środowisku polegającej na zakratowaniu ok. 550 otworów wentylacyjnych w stropodachach, w których gniazdowały jerzyki (Apus apus). Jako miejsce wystąpienia bezpośredniego zagrożenia szkodą lub szkody w środowisku wskazano budynki wielorodzinne przy ul. [...] nr [...], [...], [...] i [...], przy ul. [...] nr [...], [...] , [...] i [...] oraz przy ul. [...] nr [...] i [...] w K. .
Do zgłoszenia dołączono "Opinię z dziedziny ornitologii dotyczącą zasiedlenia przez ptaki budynków mieszkalnych należących do [...] Spółdzielni Mieszkaniowej" opracowaną przez dr inż. A. C. z Uniwersytetu Przyrodniczego w P. , obejmującą również dokumentację fotograficzną. Autor opracowania przeprowadził wizję w dniu 12 sierpnia 2011 r. obserwując budynki przy ul. [...] , [...] i [...] . Autor opinii wskazał, że prawie na wszystkich ścianach oglądanych budynków istnieją dowody na to, że przed zakratowaniem otworów miejsca te były wykorzystywane przez ptaki. Autor opinii równocześnie krytycznie odniósł się do "Oceny wpływu termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych w K. na gniazdujące tam gatunki ptaków", wykonanej na zlecenie [...] Spółdzielni Mieszkaniowej. Zakwestionował on również termin przeprowadzenia obserwacji jak i ich ilość. Według autora opinii dwie obserwacje to zbyt mało aby móc wnioskować o obecności określonych gatunków ptaków na danym terenie, a ponadto wizyty winny być planowane w różnych porach dnia i dostosowane do zachowań ptaków. Według autora, dzień 21 kwietnia był dniem zbyt wczesnym jeśli chodzi o obserwacje jerzyków.