Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 lutego 2013 r., sygn. III SA/Wa 1996/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alojzy Skrodzki (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Sylwester Golec, Sędzia WSA Marek Kraus, Protokolant referent stażysta Katarzyna Smaga, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2013 r. sprawy ze skargi C. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz C. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją indywidualną Minister Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko C. sp. z o.o. (dalej jako: "Spółka") w zakresie opodatkowania przekazania wspólnikowi - w toku postępowania likwidacyjnego - majątku spółki z o.o.
Występując z wnioskiem o wydanie tej interpretacji Spółka podała, że jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której 100% udziałów zostanie nabyte przez inną spółkę kapitałową. Wspólnik rozważa podjęcie decyzji o rozwiązaniu i likwidacji Spółki, w związku z czym cały jej majątek zostanie przekazany wspólnikowi. Wspólnik będzie kontynuował działalność prowadzoną przez Spółkę. Spółka zapytała czy w związku z jej likwidacją przekazanie wspólnikowi całości majątku będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT. Prezentując własne stanowisko wskazała, że wydanie majątku wspólnikowi w toku postępowania likwidacyjnego nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem, gdyż w zamian za majątek Spółka nie osiągnie żadnego przysporzenia majątkowego. Tym samym wydanie w ramach likwidacji nie stanowi odpłatnej dostawy towarów (odpłatnego świadczenia usług), jak tego wymaga art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.; powoływanej dalej jako: "ustawa o VAT"). Zdaniem Spółki wydanie to nie podlega także opodatkowaniu jako nieodpłatne przekazanie towarów traktowane na mocy art. 7 ust. 2 ustawy o VAT na równi z odpłatną dostawą. Zastosowania nie ma również art. 8 ust. 2 tej ustawy. Spółka zwróciła uwagę, iż w ustawie o VAT odrębnie w jej rozdziale 4 uregulowano kwestię wydania majątku w ramach likwidacji. Oznacza to, że czynność ta nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług. Zaakcentowała też, że rozdział ten reguluje wyłącznie kwestię opodatkowania podatkiem VAT wydania majątku spółki nieposiadającej osobowości prawnej. Brak jest natomiast przepisów dotyczących likwidacji spółki kapitałowej i przekazania jej majątku w ramach likwidacji innej spółce kapitałowej. Spółka dodała nadto, że majątek który ma być przekazany będzie stanowił przedsiębiorstwo, a zatem transakcja ta jest wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT.