Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 lutego 2013 r., sygn. IV SA/Wa 2628/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wanda Zielińska-Baran, Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Napiórkowska, Sędzia WSA Anna Szymańska (spr.), Protokolant ref. staż. Paweł Smulski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lutego 2013 r. sprawy ze skargi Starosty K. na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. zasądza od Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na rzecz Starosty K. kwotę 340 ( trzysta czterdzieści ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] września 2012r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska po rozpatrzeniu zażalenia Starosty [...] utrzymał w mocy postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w P. z dnia [...] maja 2012 r. odmawiające wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji, o której mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. Nr 75, poz. 493 ze zm.).

W uzasadnieniu wskazano, że Starosta [...] pismem z dnia 14 grudnia 2009r. zgłosił Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w P. szkodę w środowisku w powierzchni ziemi oraz bezpośrednie zagrożenie szkodą w wodach gruntowych, w związku z magazynowaniem na gruncie odpadów - ługów pokrystalicznych o kodzie 06 01 06 (inne kwasy). Organ wskazał, iż odpady są magazynowane w sposób niezabezpieczający przed ich rozwiewaniem i namakaniem, na działkach o nr ew. [...] i [...] obręb [...], gmina S., powiat [...]. Odpady zostały zmagazynowane przez Z. R. prowadzącego działalność pod nazwą P. W załączeniu zgłoszenia przesłano informację [...] Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w sprawie badań odpadów zmagazynowanych w obrębie nieruchomości w C., nr ew. dz. [...] i [...].

Dalej podniesiono, że w ocenie Starosty wyniki analiz przedstawionych przez [...] Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 7 grudnia 2009 r. wykazują wielokrotne przekroczenie wartości dopuszczalnych określonych dla składowisk odpadów niebezpiecznych w parametrze wymywalności fluorków. Z porównania uzyskanych wyników z kryteriami dla składowisk odpadów obojętnych i innych niż niebezpieczne i obojętne wynika, że wymywalność fluorków przekracza wartości normatywne. Oddziaływanie składowiska odpadów na rozpatrywanym terenie następuje poprzez składniki wymywane z hałdy. Badania gruntu w pobliżu pryzmy odpadów wykazały, że w odległości ok. 5 m od czoła pryzmy występują stężenia fluorków znacznie większe niż w dalszej odległości od czoła pryzmy. Występuje migracja zanieczyszczeń w głąb gruntu. W związku z powyższym w ocenie organu zgłaszającego opisany stan faktyczny w zakresie wymywalności fluorków stwarza wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia szkody w środowisku w najbliższej przyszłości. Jako datę wystąpienia bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku podano 8 grudnia 2009 r., wskazując iż jest to data otrzymania analiz wymywalności fluorków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00