Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 lutego 2013 r., sygn. VI SA/Wa 2315/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Czarnecki Sędzia WSA Danuta Szydłowska (spr.) Protokolant st. ref. Eliza Mroczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lutego 2013 r. sprawy ze skargi J.T. (obecnie P.) na uchwałę Krajowej Rady Notarialnej z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie wyrażenia zgody na pozostanie w stosunku zatrudnienia 1. uchyla zaskarżoną uchwałę oraz uchwałę Rady Izby Notarialnej w W. z dnia [...] listopada 2009 r.; 2. stwierdza, że uchylone uchwały nie podlegają wykonaniu; 3. zasądza od Krajowej Rady Notarialnej na rzecz skarżącej J. P.kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Uchwałą z dnia [...] stycznia 2010 r. Krajowa Rada Notarialna utrzymała w mocy uchwałę Rady Izby Notarialnej w W. z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] o odmowie wyrażenia zgody na zatrudnienie J. T. w T. S.A. z siedzibą w W.

W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ wskazał, iż w dniu [...] października 2009 r. J. T. zwróciła się do Rady Izby Notarialnej w W. z wnioskiem o wyrażenie zgody na równoległe zatrudnienie, podczas odbywania aplikacji notarialnej, na stanowisku windykatora w B. Do wniosku został dołączony opis wskazanego stanowiska pracy.

Uchwałą nr [...] z dnia [...] listopada 2009 r. Rada Izby Notarialnej w W. odmówiła wyrażenia zgody na zatrudnienie wnioskującej w B. T. S.A.

Organ odwoławczy, rozpoznając odwołanie, wskazał, że zgodnie z przedstawionym przez stronę (aplikantkę notarialną) zakresem obowiązków praca na wskazanym przez nią stanowisku obejmuje m.in. windykację należności T. S.A. od podmiotów zagranicznych, wystawianie obciążeń w szkodach powstałych na terytorium RP, a także współpracę z organami policji i prokuratury oraz innymi podmiotami zewnętrznymi w procesie windykacji. Zdaniem organu, tego rodzaju działania noszą szczególny charakter, niedający pogodzić się z powagą wykonywanego zawodu notariusza (np. współpraca z przedsiębiorcami zajmującymi się windykacją długów). O ile, bowiem notariusz nadaje moc prawną określonym przejawom życia gospodarczego, o tyle wnioskodawczyni aktywnie uczestniczy w kształtowaniu tych przejawów. W efekcie organ uznał, że zachodzi bezwzględna przesłanka niemożności podjęcia przez aplikanta notarialnego pracy na wspomnianym stanowisku, stosownie do art. 19 § 2 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (Dz. U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1158 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00