Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 lutego 2013 r., sygn. II SA/Wa 2184/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Góraj (spr.) Sędziowie WSA Danuta Kania Anna Mierzejewska Protokolant starszy referent Marcin Borkowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 lutego 2013 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w G. na uchwałę Rady Gminy S. z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola prowadzone przez Gminę S. 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały, 2. zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu w całości.
Uzasadnienie
Rada Gminy S. uchwałą nr [...] z dnia [...] kwietnia 2011 r., wydaną na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.), art. 14 ust. 5 pkt 1 w związku z art. 5c pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.), w sprawie ustalenia wysokości opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne, prowadzone przez Gminę S., uchwaliła, że za świadczenia te, w zakresie wykraczającym poza podstawę programową wychowania przedszkolnego, realizowane w czasie przekraczającym 5 godzin dziennie, będzie pobierana opłata w wysokości [...] zł za każdą godzinę ponad podstawę programową, tj. powyżej 5 godzin dziennie.
Powyższa uchwała stała się przedmiotem skargi Prokuratora Rejonowego w G., który, zarzucając zaskarżonej uchwale istotne naruszenie art. 14 ust. 5 pkt 1 w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty poprzez naruszenie ustawowego upoważnienia, polegającego na ustaleniu jednej stałej opłaty za każdą godzinę korzystania dziecka ze świadczeń, o których mowa w § 1 ust. 1 uchwały, nieuzależnionej w żaden sposób od czasu rzeczywistego korzystania i charakteru dodatkowych świadczeń opiekuńczo-wychowawczych świadczonych na rzecz dziecka, co narusza zasadę czytelności stanowionego prawa oraz zasadę ekwiwalentności świadczeń, wniósł o stwierdzenie jej nieważności w całości, jako wydanej z istotnym naruszeniem prawa.
-
keyboard_arrow_right