Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 lutego 2013 r., sygn. IV SA/Po 1000/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska (spr.) Sędziowie WSA Donata Starosta WSA Izabela Bąk-Marciniak Protokolant st. sekr. sąd. Monika Zaporowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2013 r. sprawy ze skargi P. U. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] lipca 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] czerwca 2012 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta K. z dnia [...] czerwca 2012 r., nr [...] odmawiającą P. U. umorzenia należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego wraz z ustawowymi odsetkami wypłaconych osobie uprawnionej.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że we wniesionym odwołaniu skarżący podniósł, iż wydana decyzja jest dla niego rażąco krzywdząca. Jednocześnie przywołał się na swoją dramatyczną sytuację finansową oraz ciągle pogarszający się stan zdrowia.

W dalszej części uzasadnienia organ podniósł, że kwestię wspierania osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej z powodu niemożności wyegzekwowania alimentów oraz sposobu postępowania z dłużnikami alimentacyjnymi reguluje ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2009 r., Nr 1, poz. 7 ze zm.). Dalej organ wyjaśnił, że zgodnie z obowiązującym prawem rodzic dziecka z mocy samego prawa zobowiązany jest do łożenia na jego utrzymanie. Gdy od takiego obowiązku się uchyla to może zostać zobowiązany do niego na mocy wyroku sądu. Zgodnie z treścią art. 30 cyt. ustawy organ właściwy dłużnika może umorzyć należności, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1, 2, 4 ustawy w łącznej wysokości 30 %, 50 % lub 100 % pod warunkiem, że egzekucja wobec wierzyciela jest skuteczna przez okres 3 lat, 5 lat, 7 lat wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00