Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 lutego 2013 r., sygn. I SA/Po 944/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2013 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w [...] obecnie B sp. z o.o. w [...] na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie tytułów wykonawczych oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] na podstawie tytułów wykonawczych nr [...],[...] i [...], obejmujących zobowiązania A w [...] z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za miesiące od marca do grudnia 2011 r., wszczął egzekucję administracyjną.

A pismem z dnia [...] czerwca 2012 r. wniosła o umorzenie postępowania egzekucyjnego, wskazując na przesłankę z art. 59 § 1 pkt 7 ustawy z dnia 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji ( Dz.U. z 2005r. nr 229 poz.1954 z zm., dalej "u.p.e.a."). W uzasadnieniu spółka wskazała, że w ustawowym terminie złożyła deklarację roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-4R za 2011r. Deklaracja ta zawierała pouczenie, iż "w przypadku niewpłacenia w obowiązującym terminie kwot z poz. od 167 do 178 lub wpłacenia ich w niepełnej wysokości niniejsza deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego, zgodnie z przepisami ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji". Zdaniem spółki oznacza to, że zgodnie z art. 3a u.p.e.a. deklaracja stanowi samoistną podstawę do wszczęcia egzekucji, pod warunkiem, że wierzyciel, zgodnie z art. 15 § 1 u.p.e.a. po upływie terminu do wykonania obowiązku, prześle zobowiązanemu pisemne upomnienie zawierające wezwanie do wykonania obowiązku z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. Zdaniem spółki wierzyciel wystawił tytuły wykonawcze bez wcześniejszego wezwania do wykonania obowiązku. Na podstawie tych tytułów wykonawczych organ egzekucyjny dokonał zajęcia rachunku bankowego spółki i wyegzekwował koszty egzekucyjne w wysokości [...] zł. Zdaniem Spółki postępowanie egzekucyjne w takiej sytuacji powinno zostać umorzone, czynności uchylone, a koszty egzekucyjne, jako pobrane nienależnie, zwrócone.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00