Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 lutego 2013 r., sygn. III SA/Kr 430/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Dąbek Sędziowie NSA Krystyna Kutzner WSA Barbara Pasternak (spr.) Protokolant Ewelina Kalita po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lutego 2013 r. sprawy ze skargi T. A. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 26 stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania skargę oddala.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze postanowieniem z dnia 26 stycznia 2012r. znak: [...], wydanym na podstawie art. 58 § 1 i 2, art. 59 § 1 kpa, odmówiło T. A. przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Prezydenta Miasta z dnia [...] 2011 r. znak: [...], odmawiającej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny J. A. W uzasadnieniu postanowienia SKO wskazało, że decyzja ta została doręczona T. A. dnia 21 grudnia 2011 r. Odwołanie wniósł T. A. dnia 9 stycznia 2012 r. Wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania T. A. sporządził w dniu 18 stycznia 2012r.

Kolegium uznało, że prośba o przywrócenie terminu została złożona po upływie siedmiodniowego terminu od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu, która to przyczyna ustała w dniu złożenia odwołania, tj. w dniu 9 stycznia 2012r. Zatem siedmiodniowy termin, o którym mowa w art. 58 § 2 kpa upłynął w dniu 16 stycznia 2012 r. Zgodnie zaś § 3 art. 58 kpa przywrócenie terminu do złożenia prośby o przywrócenie terminu przewidzianej w § 2 jest niedopuszczalne.

T. A. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na powyższe postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Nie wskazując na naruszenie konkretnych przepisów prawa skarżący zarzucił, że z powodu choroby, a nadto równoczesnej choroby brata i matki nie był w stanie wcześniej napisać odwołania i dotrzymać terminu. Podkreślił, że uchybienie nastąpiło bez jego winy, ponieważ pozostawał w błędnym przekonaniu, że do biegu terminu nie wlicza się dni świątecznych. Skarżący podał, że odwołanie w dniu 9 stycznia 2011 złożyła jego matka K. A., której udzielił w dniu 2 stycznia 2012 r. pełnomocnictwa w sprawach związanych ze świadczeniem opiekuńczym Urzędniczka przyjmująca odwołanie potwierdziła, że "wszystko jest zgodnie z przepisami". Matka korzystała z pomocy znajomego, który zawiózł ją swoim samochodem w celu złożenia odwołania. Jako okoliczności uzasadniające niedochowanie terminu skarżący wskazał:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00