Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 28 lutego 2013 r., sygn. II SA/Go 1071/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Szumilas Sędziowie Sędzia WSA Maria Bohdanowicz (spr.) Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Protokolant referent - stażysta Malwina Tomiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lutego 2013 r. sprawy ze skargi "F" Sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach I. uchyla zaskarżoną decyzję w części utrzymującej w mocy decyzję Dyrektora Izby Celnej nr [...] z dnia [...] r. - dotyczącej punktu gier wymienionych w załączniku do tej decyzji pod pozycją 46, II. w pozostałej części skargę oddala, III. stwierdza, że zaskarżona decyzja w części określonej w punkcie I wyroku nie podlega wykonaniu, IV. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącej spółki z o.o. "F" kwotę 45,70 (czterdzieści pięć złotych, siedemdziesiąt groszy) tytułem zwrotu części kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lipca 2012r. nr [...], wydaną na podstawie art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2012r., poz. 749), art. 8 i art. 59 pkt 4 w związku z art. 138 ust. 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.) oraz art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 ze zm.), Dyrektor Izby Celnej cofnął Spółce z o.o. "F" zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych na terenie województwa, udzielone decyzją Dyrektora Izby Skarbowej nr [...] z dnia [...] października 2009r. w części dotyczącej punktów gier wymienionych w załączniku nr 1 do tej decyzji pod pozycjami: 24, 35, 46, 90, 97, 99, 103, 126, 139, 150.

W uzasadnieniu decyzji organ podał, że Dyrektor Izby Skarbowej decyzją nr [...] z dnia [...] października 2009r. udzielił Spółce z o.o. "F" zezwolenia na urządzanie gier na automatach o niskich wygranych na terenie województwa w 155 punktach gier. W dniu 31 października 2009r. weszła w życie ustawa z dnia 27 sierpnia 2009r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 ze zm.), na mocy której Dyrektor Izby Celnej stał się organem właściwym do wydawania i zmiany zezwoleń na urządzanie gier na automatach o niskich wygranych na obszarze województwa i przejął od Dyrektora Izby Skarbowej akta zakończonych i toczących się spraw w tym zakresie. Następnie organ wskazał, że pismem z dnia [...] stycznia 2012r. wystąpił do Naczelników Urzędów Celnych z prośbą o informację w zakresie, w których punktach gier objętych zezwoleniem zaprzestano lub nie wykonywano przez okres dłuższy niż 6 miesięcy działalności objętej zezwoleniem i od jakiego dnia wystąpiła taka sytuacja. Dalej organ szczegółowo omówił przeprowadzone w sprawie postępowanie oraz przytoczył treść przepisów ustawy o grach hazardowych, które mają w sprawie zastosowanie. Organ podniósł też, że w toku postępowania skarżąca Spółka uzasadniała zaprzestanie wykonywania działalności w określonych punktach gier między innymi kryzysem gospodarczym, który przyczynił się do zmian u podmiotów władających lokalami. Jednakże strona nie podała konkretnej przyczyny zaprzestania działalności, w związku z czym do wskazanych okoliczności odnieść się nie może. Ponadto Spółka wskazała, że zaprzestała działalności w niektórych punktach gier z powodu tzw. afery hazardowej, której konsekwencją była odmowa współpracy władających lokalami użytkowymi, w których miały być sytuowane automaty. Odnosząc się do tej przyczyny Dyrektor Izby Celnej zauważył, że przedmiotowe punkty gier były punktami działającymi w pewnym okresie czasu, a więc znajdowały się w nich automaty do gier o niskich wygranych. Również odmowa współpracy z podmiotami władającymi lokalami użytkowymi w ocenie organu nie może stanowić uzasadnienia zaprzestania działalności, nie może być bowiem uznana za przejaw siły wyższej lub wyjątkowej okoliczności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00