Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 stycznia 2013 r., sygn. III SA/Wr 491/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankowska-Szostak (sprawozdawca) Sędzia WSA Małgorzata Malinowska-Grakowicz Protokolant Jolanta Ryndak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 9 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi A. W. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2012 r., nr [...] Główny Inspektor Transportu Drogowego - działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. oraz art. 4 pkt 7,9, 22, art. 18 ust. 1, art. 92 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 ze zm. - dalej także u.t.d oraz na podstawie Lp. 2.1 załącznika nr 3 do ustawy o transporcie drogowym, po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez A. W. (zwanego dalej skarżącym) od decyzji D. Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego dnia [...] maja 2012 r., nr [...] o nałożeniu kary pieniężnej w wysokości 8.000 zł - utrzymał w mocy w/w decyzję organu I instancji.

Do wydania zaskarżonej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu [...] lutego 2012 r. ok. godziny [...] w S. przy ul. [...] na przystanku autobusowym podjęto czynności kontrolne związane z prawidłowością wykonywania zarobkowych przewozów osób na linii regularnej specjalnej Z. - B. P. Kontrola została zaplanowana na podstawie zgłoszenia z Urzędu Miasta i Gminy w S., informującego o nieprawidłowościach w realizacji przewozów pracowników do "A". Czynności kontrolne podjęto wobec A. W., który zatrzymał się autobusem [...] o nr rej. [...] na przystanek w S. przy ul. [...] w celu przewiezienia ludzi do pracy w "A". Kierowca wykonywał przewóz pracowników "A" na linii regularnej specjalnej na rzecz swojego przedsiębiorcy A. W. (skarżącego). W autobusie kierowca przewoził już 35 pracowników "A", w tym R. M., który został przesłuchany w charakterze świadka. W toku podjętych czynności kontrolnych zażądano od kierowcy okazania dokumentów wymaganych dla takiego przewozu zgodnie z ustawą o transporcie drogowym, w tym zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym, na linii regularnej specjalnej Z. - B. P., którego kierowca nie okazał. Świadkowie potwierdzili, iż korzystają z przewozów realizowanych przez stronę codziennie od poniedziałku do piątku, w celu dojazdu do "A" sp. z o.o., gdzie są zatrudnieni. R. M. wyjaśnił, iż korzysta z autobusów dojeżdżających do "A" sp. z o.o. od około 3 lat i często jeździ z kontrolowanym przewoźnikiem. Z kolei P. P. wskazał, że autobus należący do strony przyjeżdża do S. celem dowozu pracowników do "A" sp, z o.o. odkąd świadek pracuje w ww. spółce tj. od około półtora roku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00