Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 stycznia 2013 r., sygn. VII SA/Wa 2673/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Włodzimierz Kowalczyk (spr.), , Sędzia WSA Elżbieta Zielińska - Śpiewak, Sędzia WSA Paweł Groński, Protokolant spec. Sylwia Kruszyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi [...]Uniwersytetu Medycznego w [...] na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta z dnia [...] września 2012 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów skargę oddala
Uzasadnienie
Rzecznik Praw Pacjenta zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2012 r., Nr [...] na podstawie art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417, ze zm.), dalej: "ustawa", w związku z art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, ze zm.), dalej: "kpa", odmówił wszczęcia postępowania w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów wobec Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr [...][...]Uniwersytetu Medycznego w [...].
W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia organ wskazał, że w dniu [...]sierpnia 2012 r. do Biura Rzecznika Praw Pacjenta wpłynął wniosek [...]Uniwersytetu Medycznego w [...]o wydanie decyzji w sprawie praktyki naruszającej zbiorowe prawa pacjentów stosowanej przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr [...][...]Uniwersytetu Medycznego w [...], który zaprzestanie leczenia i przyjmowania pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi od dnia [...] listopada 2012 r. na skutek bezprawnych działań [...]Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w [...], który w dniu [...]lipca 2012 r. bez żadnej przyczyny wypowiedział ww. Szpitalowi umowę nr [...] z dnia [...]stycznia 2012 r. o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie [...] chirurgia onkologiczna -hospitalizacja z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia, tj. ze skutkiem na dzień [...]października 2012 r., co spowoduje zaprzestanie leczenia i przyjmowania pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi do [...] listopada 2012 r. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że wypowiedzenie ww. umowy nastąpiło w pół roku po jej podpisaniu bez podania jakiejkolwiek przyczyny oraz wskazano, że Szpital stworzył 12 łóżkowy oddział, wyposażony w nowy wysokospecjalistyczny sprzęt, zatrudniający wysokokwalifikowaną kadrę lekarzy. Oddział miał rocznie przyjmować 500 - 600 pacjentów głównie z rakiem piersi, tarczycy i skóry.