Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 stycznia 2013 r., sygn. III SA/Wa 1739/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędziowie Sędzia WSA Marek Kraus (sprawozdawca), Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, Protokolant starszy referent Iwona Choińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi T. OÜ z siedzibą w Estonii na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dokonania zwrotu podatku od towarów i usług za okres od października do grudnia 2009 r. oddala skargę

Uzasadnienie

1. Dyrektor Izby Skarbowej w W. zaskarżoną decyzją z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego W. z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] wydaną w przedmiocie odmowy dokonania zwrotu podatku od towarów i usług (dalej: VAT) za okres od października do grudnia 2009 r. Decyzje te zapadły w następującym stanie faktycznym.

T. OU z siedzibą w Estonii (dalej: „Spółka”, ,,Skarżąca") wnioskiem z dnia 27 września 2010 r. zwróciła się do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego W. o dokonanie zwrotu VAT za okres od października do grudnia 2009 r. w kwocie 198 248,99 zł w trybie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz. U. nr 224, poz. 1801, ze zm.) - dalej: rozporządzenie w sprawie zwrotu VAT.

W piśmie z dnia 3 lutego 2011 r. pełnomocnik Skarżącej wyjaśnił, że Spółka na podstawie umów zawartych z podmiotami prowadzącymi na terytorium Polski stacje benzynowe oraz na podstawie umowy na obsługę kart plastikowych "Transit Card" (dalej: karty TC) zawartej z P. z siedzibą w M., zapewnia możliwość tankowania ciężarówek na wskazanych stacjach benzynowych za pomocą kart TC wydanych tej firmie. Wydawane przez Spółkę karty TC są tzw. kartami paliwowymi, wartość (dodana) w świadczeniu emitenta nie wyczerpuje się w umożliwieniu użytkownikowi tankowania pojazdów na wskazanych stacjach benzynowych - ale w szeregu związanych z tym udogodnień i czynności dodatkowych. Do najważniejszych należą: bezgotówkowy charakter zakupów, bezpieczeństwo kierowców, w przypadku tras międzynarodowych ograniczeniu ulega ryzyko kursowe i administracyjne z wymianą walut, optymalizacja kosztów zakupu paliwa poprzez umożliwienie użytkownikom planowania najbardziej ekonomicznych tras przejazdu, nadzór nad kierowcami w kontekście wyboru trasy przejazdu i monitoring wydatków w jego trakcie, optymalizacja kosztów administracyjnych poprzez zbiorcze fakturowania W ocenie pełnomocnika z ww. wynika, iż istota świadczenia emitenta kart paliwowych polega przede wszystkim na zapewnieniu kompleksowej usługi w zakresie zarządzania i administrowania procesem tankowania pojazdów klienta oraz ewentualnie zakupu innych niż paliwo towarów i usług związanych z użytkowaniem wspomnianych pojazdów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00