Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 stycznia 2013 r., sygn. VIII SA/Wa 801/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Wroczyński /sprawozdawca/, Sędziowie Sędzia WSA Leszek Kobylski, Sędzia WSA Iwona Owsińska - Gwiazda, Protokolant Specjalista Ilona Obara, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi E. P. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zaliczenia do wysługi lat okresu pracy w gospodarstwie rolnym oddala skargę.
Uzasadnienie
Komendant Główny Policji rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] sierpnia 2012 r., wydanym na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.- dalej: "Kpa"), utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w R. nr [...] z dnia [...] czerwca 2012 r. o odmowie zaliczenia E. P. do wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wypłaty uposażenia zasadniczego okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym rodziców.
Do wydania powyższych rozkazów personalnych doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Raportem z dnia [...]grudnia 2011 r. E. P. zwróciła się do Komendanta Wojewódzkiego Policji z/s w R. o zaliczenie do wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia dotychczas nieudokumentowanego okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym rodziców od dnia [...] marca 1986 r. do dnia [...] września 1988 r.
W wyniku ponownego rozpoznania sprawy Komendant Wojewódzki Policji z/s w R. stwierdził, że strona nie spełnia przesłanek koniecznych do uznania jej za "domownika" w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i ich rodzin (Dz.U. Nr 40, poz. 268 ze zm.) i w związku z tym brak jest podstaw do zaliczenia wnioskowanego okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym rodziców. Praca ta zadaniem organu może być rozpatrywana tylko jako doraźna pomoc świadczona przez nią w chwilach wolnych od innych obowiązków domowych, czy też praca w okresie ferii lub wakacji zwyczajowo wymagana od dzieci jako członków rodziny rolnika. Organ stwierdził, że z zeznań przesłuchanych w sprawie świadków wynika, że wnioskodawczyni w okresie od 1984 r. do 1988 r. dojeżdżała do szkoły średniej oddalonej od miejsca zamieszkania około 7 km. Odległość między szkołą, a gospodarstwem rolnym rodziców z uwzględnieniem jednoczesnego wykonywania obowiązku szkolnego w systemie dziennym wykluczają zdaniem organu realne, codzienne świadczenie pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Za sprzeczne z zasadami doświadczenia życiowego organ uznał twierdzenie wnioskodawczyni jakoby ciężar prowadzenia niewielkiego gospodarstwa rolnego (około [...] ha), w którym pracowali jej rodzice, a także dwaj bracia, spoczywał na niepełnoletniej początkowo wnioskodawczyni, która pobierała naukę w szkole położonej w innej miejscowości.