Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 stycznia 2013 r., sygn. VIII SA/Wa 737/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Justyna Mazur, Sędziowie Sędzia WSA Leszek Kobylski /sprawozdawca/, Sędzia WSA Artur Kot, Protokolant Specjalista Ilona Obara, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi [...] sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w [...] na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie oddalenia wniosku o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] czerwca 2012 r. znak: [...] Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: "Urząd Patentowy" lub "organ") działając na podstawie art. 117 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1117 ze zm.; dalej: "u.p.w.p.") oraz art. 98 kodeksu postępowania cywilnego w związku z art. 256 ust. 2 u.p.w.p. po rozpoznaniu wniosku [...] Sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w R. (dalej: "skarżąca") przeciwko [...] Sp. z o.o. z siedzibą w K. o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt.: "[...]" nr [...] orzekł o:

1) oddaleniu wniosku;

2) przyznaniu na rzecz [...] Sp. z o.o. z siedzibą w K. od skarżącej kwoty [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania w sprawie.

Powyższa decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Dnia [...] kwietnia 2011 r. skarżąca wystąpiła do organu działającego w trybie postępowania spornego o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt.: "[...]" nr [...] udzielonego [...] grudnia 2007 r. na rzecz [...] Sp.

z o.o. z siedzibą w K., z pierwszeństwem od [...] sierpnia 2007 r. Za podstawę swojego żądania podała przepisy art. 117 ust. 2 u.p.w.p. podnosząc, iż wykorzystywanie spornego wzoru przemysłowego narusza prawa majątkowe skarżącej w postaci prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny "[...]" nr [...] z pierwszeństwem z dnia [...] sierpnia 2007 r. Swój interes prawny skarżąca wywodziła z faktu posiadania prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny "[...]" nr [...], które sporny wzór narusza, gdyż wzór w całości zawiera elementy słowne znaku wnioskodawcy "[...]", wprowadzając w błąd użytkownika co do źródła pochodzenia wyrobu, a więc sporne prawo prowadzi do ograniczenia zagwarantowanej swobody działalności gospodarczej wnioskodawców, przy czym strony są konkurentami na rynku suplementów diety. Ponadto, uprawniony wystosował dnia [...] lutego 2011 r. do skarżącej pismo zatytułowane "Przedsądowe wezwanie do zaniechania naruszeń", w którym wzywa go do zaniechania naruszania spornego prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pod groźbą wystąpienia na drogę sądową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00