Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 17 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Sz 1195/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Makowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel,, Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Protokolant Joanna Białas-Gołąb, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 stycznia 2013 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie sprawy ze skargi Z. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] nr [...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

Uzasadnienie

W dniu [...] do Urzędu Miasta wpłynęło pismo prokuratora Prokuratury Rejonowej, w którym powyższy organ wniósł o wszczęcie postępowania administracyjnego w przedmiocie skierowania Z. S. na badania lekarskie w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami silnikowymi. Prokurator poinformował, że w toku postępowania przygotowawczego ustalono, że w dniu [...] Z. S., nie podejmując żadnego manewru obronnego, pomimo że pokrzywdzony co najmniej przez sekundy znajdował się w polu jego widzenia. Według prokuratora, charakter popełnionego czynu oraz podeszły wiek kierowcy, nasuwa zastrzeżenia co do sprawności psychofizycznej powyższego kierowcy.

Po wszczęciu postępowania administracyjnego, decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta na podstawie art. 122 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 ze zm.) skierował Z.S. posiadającego uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy na badania lekarskie z powodu otrzymania informacji o zastrzeżeniach w stanie zdrowia mogących powodować niezdolność do prowadzenia pojazdu.

Od powyższej decyzji odwołał się Z. S. wnosząc o jej uchylenie i orzeczenie co do istoty sprawy lub umorzenie postępowania I instancji. W uzasadnieniu odwołujący się wskazał, że decyzja Prezydenta Miasta nie zawiera uzasadnienia, co utrudnia stronie ustosunkowanie się do podjętego rozstrzygnięcia. Niemniej jednak, w ocenie strony, w sprawie nie zaistniały przesłanki warunkujące wydanie decyzji o skierowaniu na badania lekarskie, gdyż cieszy się dobrym stanem zdrowia fizycznego i psychicznego, czego dowodem jest wydanie mu prawa jazdy bezterminowo. Z. S. podniósł, że stanowisko prokuratora wyrażone w piśmie skierowanym do organu I instancji, jest jednoznacznym stwierdzeniem winy. Tymczasem jedynym organem uprawnionym do stwierdzenia o winie lub o niewinności jest sąd. Ponadto prokurator Prokuratury Rejonowej we wniosku o skierowanie na badania lekarskie przytoczył wybiórczo okoliczności wypadku. Pominął to, że w dniu zdarzenia padał deszcz, kierujący poruszał się z właściwą prędkością, a przechodzień był po spożyciu alkoholu i wszedł na jezdnię na czerwonym świetle.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00