Orzeczenie
Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 22 stycznia 2013 r., sygn. I SA/Rz 1132/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Jacek Surmacz /spr./ Sędziowie WSA Kazimierz Włoch SO del. Jarosław Szaro Protokolant ref. st. Eliza Kaplita-Wójcik po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. w D. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2012r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę, 2) zarządza zwrot na rzecz strony skarżącej "A" sp. z o.o. w D. kwoty 300 ( słownie: trzysta ) złotych tytułem nadpłaconego wpisu od skargi.
Uzasadnienie
Interpretacją indywidualną z dnia [...] sierpnia 2012 r., nr [...], Minister Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko "A" sp. z o.o., z siedzibą w D. - zwanej dalej: spółką, odnośnie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych odsetek przekazywanych leaderowi systemu cash poolingu.
W okolicznościach przedmiotowej sprawy spółka zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej, formułując pytanie następującej treści: czy przy wypłacie na rzecz leadera odsetek od kwot środków pieniężnych, udostępnionych wnioskodawcy (spółce) przez leadera w ramach systemu cash poolingu, wnioskodawca jest zobowiązany, na podstawie polsko-luksemburskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, do pobrania podatku u źródła w wysokości 10 % kwoty odsetek brutto, należnych leaderowi jako rzeczywistemu odbiorcy tych odsetek, w rozumieniu art. 11 ust. 2 wskazanej wyżej umowy, pod warunkiem otrzymania od leadera certyfikatu rezydencji, wydanego przez władze podatkowe Luksemburga ?
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że spółka ma zamiar przystąpić do wielostronnej umowy cash poolingu, a tym samym stać się uczestnikiem tego systemu, w którym rolę leadera ma pełnić "B" S. A., z siedzibą w Luksemburgu. Platforma bankowa, którą posługuje się grupa uczestników systemu jest obsługiwana, na podstawie odrębnej umowy cash-sweep, przez Bank, z siedzibą w Niemczech. Faktyczne działanie systemu cash-poolingu będzie polegało na zautomatyzowanych transferach sald dodatnich istniejących na rachunkach uczestników systemu na rachunek leadera, natomiast w przypadku wystąpienia sald ujemnych na rachunkach podstawowych uczestników następować będzie automatyczne przekazanie środków pieniężnych z rachunku nadrzędnego leadera na rachunki uczestników, w tym na rachunek wnioskodawcy, w kwotach niezbędnych do osiągnięcia zerowego bilansu na tych rachunkach.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right