Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 31 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Ol 1385/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Protokolant specjalista Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi A. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 13.09.2012 r. A.P. zwróciła się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w P. o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad ojcem - J.B.

Decyzją z dnia 08.10.2012 r., działający z upoważnienia Wójta Gminy Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w P. odmówił przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, wnioskowanego na J.B.

Organ uznał, że wnioskodawczyni spełnia warunki przewidziane w art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, ponieważ jest osobą niepodejmującą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, spokrewnioną w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny i sprawuje opiekę nad ojcem, legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jednak, opierając się na brzmieniu art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a tej ustawy organ stwierdził, że zachodzi negatywna przesłanka przyznania stronie wnioskowanego świadczenia. Z regulacji tego przypisu wynika wprost, iż prawo do świadczenia pielęgnacyjnego nie może zostać przyznane w przypadku pozostawania osoby wymagającej opieki w związku małżeńskim, chyba, że współmałżonek osoby wymagającej opieki legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Sytuacja taka nie zachodzi zaś w niniejszej sprawnie, bowiem J.B. pozostaje w związku małżeńskim, a jego żona - I.B. nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00