Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 16 stycznia 2013 r., sygn. I SA/Ol 718/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Zofia Skrzynecka, Sędziowie sędzia WSA Renata Kantecka, sędzia WSA Wojciech Czajkowski (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Agnieszka Szymańska-Flisikowska, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 16 stycznia 2013r. sprawy ze skargi spółki A na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej - działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia "[...]" Nr "[...]" w przedmiocie pisemnej indywidualnej interpretacji prawa podatkowego oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 20 czerwca 2012 r. Spółka A z siedzibą w O. zwróciła się do działającego z upoważnienia Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej o wydanie, na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749.), interpretacji indywidualnej dotyczącej podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług z tytułu świadczenia usługi polegającej na przyjmowaniu i wydawaniu paliwa oraz dokonywaniu rozliczeń podatku akcyzowego i opłaty paliwowej w związku z nabywaniem wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych na rzecz innych podmiotów.
Opisując zdarzenie przyszłe, Wnioskodawczyni wskazała, że zamierza uzyskać zezwolenie jako zarejestrowany odbiorca, na nabywanie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy. W ramach tej działalności w przyszłości przyjmowałaby, w przypisanym do zezwolenia jako zarejestrowany odbiorca miejscu odbioru, paliwo swoich klientów nabywane przez nich z innych państw UE w procedurze zawieszenia poboru akcyzy oraz opłacała za nich podatek akcyzowy i opłatę paliwową. Podmioty krajowe - kontrahenci Spółki dokonywaliby wewnątrzwspólnotowych nabyć paliw w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), natomiast w zakresie rozliczania akcyzy i opłaty paliwowej korzystaliby z usługi Spółki. Dokonując nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów podatku akcyzowego, tj. przemieszczenia wyrobów akcyzowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju, Spółka będzie z tego tytułu podatnikiem akcyzy. Nabycie to będzie następować w imieniu własnym, ale na rzecz innych podmiotów, stosownie do art. 59 ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 ze zm.). Z tytułu wykonywania usługi Spółka będzie pobierać od kontrahenta wynagrodzenie "sensu stricte". Jednocześnie kontrahent zwracać będzie Spółce koszt poniesionego przez Nią podatku akcyzowego oraz opłaty paliwowej, który to będzie przewyższał kilku - lub kilkunastokrotnie wartość wynagrodzenia z tytułu świadczonej usługi.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right