Wyrok WSA w Łodzi z dnia 29 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Łd 901/12
Dnia 29 stycznia 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Sędziowie Sędzia WSA Czesława Nowak- Kolczyńska Sędzia WSA Barbara Rymaszewska (spr.) Protokolant Specjalista Marcelina Chmielecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 stycznia 2013 roku sprawy ze skargi J. M. i J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy G. z dnia [...], nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. na rzecz skarżących J. M. i J. M. solidarnie kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. LS
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071 ze zm., w skrócie K.p.a.), utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy G. z dnia [...] nr [...], określającą dla P.P.H.U. A spółka jawna środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie rozlewni gazu płynnego propan - butan z niezbędną infrastrukturą techniczną w miejscowości K. (działka nr 106/1, obręb [...], gm. G.).
W toku postępowania ustalono, iż wnioskiem z dnia 10 kwietnia 2008r. P.P.H.U. A spółka jawna wystąpiła o wydanie decyzji w sprawie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację ww. przedsięwzięcia. Po zasięgnięciu opinii organu ochrony środowiska i organu inspekcji sanitarnej, w dniu [...] organ I instancji wydał postanowienie o potrzebie sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia.
W trakcie prowadzonego postępowania do Wójta Gminy G. wpływały protesty mieszkańców wsi K. (w tym stron postępowania) dotyczące głównie zagrożenia bezpieczeństwa ich życia, w tym zagrożenia związanego z transportem gazu po nieprzystosowanej drodze powiatowej i dużego ryzyka poważnej awarii.