Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Łd 681/12

 

Dnia 15 stycznia 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Rosińska Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska (spr.) Protokolant specjalista Dominika Janicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 stycznia 2013 roku sprawy ze skargi P. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie zasiłku stałego oddala skargę. LS

Uzasadnienie

Prawomocnym wyrokiem z dnia 29 lipca 2011r., w sprawie o sygn. akt II SA/Łd 559/11, Wojewódzki Sad Administracyjny w Łodzi, po rozpoznaniu skargi P. Z. uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...]r., nr [...] w przedmiocie zasiłku stałego.

W uzasadnieniu wskazał, że decyzją z dnia [...]r., nr [...] Prezydent Miasta Ł. przyznał P. Z. świadczenie z pomocy społecznej w formie zasiłku stałego od dnia

1 października 2010r. do dnia 30 września 2013r. w wysokości 440 złotych miesięcznie oraz składki zdrowotnej na czas trwania świadczenia według ogólnie obowiązujących zasad. Decyzją z dnia [...]r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł., po rozpoznaniu odwołania P. Z., utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Sad podkreślił, że zasiłek stały, o którym mowa w art. 36 pkt 1 lit. a) i art. 37 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz.U. nr 175 z 2009r., poz. 1362 ze zm.) jest świadczeniem wypłacanym okresowo (miesięcznie), a jednym z jego celów, mając na uwadze przepisy tej ustawy i Konstytucji RP, jest zapewnienie osobie niepełnosprawnej, niezdolnej do pracy, bieżącej egzystencji. Celu tego, w zakresie początkowego terminu przyznania i wypłacania zasiłku stałego nie spełnia w istocie art. 106 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej, w sytuacji przedłużającego się postępowania w sprawie o ustalenie stopnia niepełnosprawności. Jakkolwiek więc zasadą jest, że przyznanie świadczenia z pomocy społecznej następuje począwszy od miesiąca złożenia wniosku wraz z wymaganą dokumentacją, w sprawie o kontynuację zasiłku stałego, w której kolejne orzeczenie o niepełnosprawności zostało przez uprawnione organy wydane z opóźnieniem wskutek okoliczności, za które strona nie ponosi odpowiedzialności, nie ma zastosowania przepis, określający początek przyznania i wypłacania zasiłku, uzależniając go od daty złożenia wniosku. W takiej sytuacji bowiem trudno przypisać stronie winę, tak za opóźnienie w dostarczeniu orzeczenia z ustalonym prawidłowo stopniem niepełnosprawności, jak i za wcześniejsze błędne orzeczenia zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. W rozpoznawanej sprawie i przy uwzględnieniu stanu zdrowia skarżącego należało przyjąć istnienie ciągłości świadczenia, niezależnie od daty złożenia kolejnego wniosku o jego przyznanie z kompletną dokumentacją medyczną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00