Wyrok WSA w Łodzi z dnia 11 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Łd 881/12
Dnia 11 stycznia 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA: Jolanta Rosińska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA: Arkadiusz Blewązka Sędzia WSA: Joanna Sekunda - Lenczewska Protokolant Pomocnik sekretarza sądowego Anna Łyżwa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 stycznia 2013 roku przy udziale --- sprawy ze skargi Stowarzyszenia A z siedzibą w Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego - oddala skargę. LS
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. po rozpoznaniu odwołania Stowarzyszenia A od decyzji Wójta Gminy Kl. z dnia [...] znak [...] ustalającej na wniosek B Sp. z o.o. środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na budowie Regionalnego Zakładu Przetwarzania Odpadów, zlokalizowanego w strefie przemysłowej B., działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 3 k.p.a. umorzyło postępowanie odwoławcze.
Jak wynika z akt sprawy, decyzją z dnia [...] organ I instancji ustalił na wniosek B Sp. z o.o. środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na budowie Regionalnego Zakładu Przetwarzania Odpadów, zlokalizowanego w strefie przemysłowej B..
Powyższą decyzję zaskarżyło odwołaniem dopuszczone do postępowania przez organ pierwszej instancji Stowarzyszenie A zarzucając niezgodność inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, niepełne informowanie społeczeństwa o istotnych czynnikach planowanej inwestycji, naruszenie zapisów ustawy Prawo ochrony środowiska co do równoważenia już zaistniałej degradacji środowiska na danym terenie, pochopną opinię Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w obliczu wykazanych błędów w raporcie środowiskowym i ekspertyzie biegłego.
Wspomnianą na wstępie decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze umorzyło postępowanie odwoławcze.
W uzasadnieniu decyzji organ II instancji odwołując się do regulacji art. 127 § 1, art. 28, art. 29 i 31 k.p.a. wskazał na konieczność rozważenia, czy Stowarzyszeniu przysługiwała legitymacja do złożenia odwołania od decyzji organu I instancji. Według Kolegium rodzajem organizacji społecznych są organizacje ekologiczne. W myśl art. 44 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227 ze zm.), dalej u.o.ś., organizacje ekologiczne (w rozumieniu u.o.ś. organizacją ekologiczną jest organizacja społeczna, której statutowym celem jest ochrona środowiska - art. 3 ust. 1 pkt 10 u.o.ś.), które powołując się na swoje cele statutowe, zgłoszą chęć uczestniczenia w określonym postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa, uczestniczą w nim na prawach strony. Przepisu art. 31 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego nie stosuje się (ust. 1). Organizacji ekologicznej służy prawo wniesienia odwołania od decyzji wydanej w postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji, także w przypadku, gdy nie brała ona udziału w określonym postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa prowadzonym przez organ pierwszej instancji, wniesienie odwołania jest równoznaczne ze zgłoszeniem chęci uczestniczenia w takim postępowaniu. W postępowaniu odwoławczym organizacja uczestniczy na prawach strony (ust. 2). Na postanowienie o odmowie dopuszczenia do udziału w postępowaniu organizacji ekologicznej służy zażalenie (ust 4).