Wyrok WSA w Lublinie z dnia 29 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Lu 1053/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Sędziowie Sędzia NSA Witold Falczyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz, Protokolant Referent Marzena Okoń, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 29 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz uchyla decyzję Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z dnia [...] r. nr [...]
Uzasadnienie
We wniosku z dnia [...] lipca 2012 r. A. K. zwróciła się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w [...] o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dziadkiem A. S.
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2012 r., nr [...] Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w [...] - działając z upoważnienia Prezydenta Miasta [...] - odmówił przyznania A. K. wnioskowanego świadczenia. Uzasadniając to rozstrzygnięcie organ I instancji odwołał się do treści art. 17 ust. 1 i ust. 1a ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz art. 128 i art. 129 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz wyjaśnił, że wprawdzie A. S. jest osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji, co potwierdza treść orzeczenia Lekarza Rzeczoznawcy Komisji Lekarskiej KRUS z dnia [...] marca 2000 r., nr [...], zaś jego małżonka - A. S. została zaliczona na stałe do pierwszej grupy inwalidzkiej, jednak dla ustalenia uprawnienia A. K. do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad dziadkiem konieczne jest wykazanie, że opieki tej nie są w stanie sprawować osoby spokrewnione z nim w pierwszym stopniu. Do grona tych osób należą natomiast jego córka K. G. oraz synowie: J. S. i I. S.