Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 stycznia 2013 r., sygn. III SA/Kr 546/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Kasprzycki (spr.) Sędziowie WSA Barbara Pasternak SO (del.) Janusz Bociąga Protokolant Honorata Kuźmicka-Wełna po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi P. C. F.P.H.U. A na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 20 lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gry na automacie poza kasynem gry I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. orzeka, że uchylone decyzje nie mogą być wykonane, III. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz strony skarżącej kwotę 257,00 zł (słownie: dwieście pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 20 lutego 2012 r. znak: [...] Dyrektor Izby Celnej po rozpoznaniu odwołaniu P. C. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] 2011 r., nr [...], wymierzającą P. C. prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą F.P.H.U. "A" karę pieniężną w wysokości 12.000,00 zł z tytułu urządzania gry na automacie poza kasynem gry. W podstawie prawnej rozstrzygnięcia powołano art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 8 ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2009 r., Nr 201, poz. 1540 ze zm., zwanej dalej ustawa o grach hazardowych).
Powyższa decyzja zapadła w następujących okolicznościach faktycznych
i prawnych.
Funkcjonariusze Urzędu Celnego w dniu [...] 2011 r. na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 ze zm., zwanej dalej ustawą o Służbie Celnej) przeprowadzili kontrolę w barze znajdującym się przy stacji paliw w B, prowadzonym przez Firmę Handlową R. Ż. Przedmiotem kontroli było przestrzeganie przepisów ustawy o grach hazardowych. Z ustaleń poczynionych w trakcie kontroli został sporządzony protokół nr [...] z dnia [...] 2011 r. Z jego zapisów wynika, że w kontrolowanym lokalu stwierdzono automat do gry "[...]" opisany jako "symulator czasowy" nr seryjny [...]. Na bocznej i tylnej ściance tego automatu umieszczona była kartka z opisem "Opinia techniczna nr [...]. Gra zręcznościowa [...], [...] .Obecny podczas czynności kontrolnych D. T. przedstawił umowę najmu zawartą w dniu 10 lutego 2011 r. pomiędzy najemcą: F.P.H.U. "A" P. C., a wynajmującym Firmą Handlową R. Ż. prowadzącym ww. bar. Umowa dotyczy najmu 1 m2 powierzchni w lokalu w celu zainstalowania urządzenia do gier zręcznościowych o numerze fabrycznym [...], będącego własnością najemcy. Przedmiotowy automat stanowi zatem własność Firmy Produkcyjno-Handlowo-Usługowej "A" P. C. Na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 13 ustawy o Służbie Celnej kontrolujący przeprowadzili na tym urządzeniu eksperyment (grę kontrolną), w wyniku którego ustalili, że automat "czasowy [...]" pozwala na przedłużenie gry za punkty wygrane w grach poprzednich - wygrana w postaci zdobytych punktów kredytowych pozwala na kontynuację gry aż do wyczerpania limitu czasu, a upływający czas gry jest jedynie dodatkowym utrudnieniem dla gracza. Ponadto gra zawiera element losowości - udział gracza sprowadza się jedynie do wciskania podświetlonego przycisku "Graj zręcznościowo" i obserwowania przebiegu gry, w której przesuwające się na ekranie symbole zatrzymują się samoczynnie w ułożeniu niezależnym od umiejętności, zręczności czy refleksu gracza. Za prowadzenie gier na tym automacie pobierane są opłaty, co świadczy o tym, że te gry organizowane są w celach komercyjnych. Wobec powyższego kontrolujący uznali, że spełnia on ustawową definicję gier na automatach, w związku z czym naruszony został art. 14 ust. 1 ustawy o grach hazardowych. Urządzenie to zostało zabezpieczone do magazynu Urzędu Celnego.