Wyrok WSA w Kielcach z dnia 24 stycznia 2013 r., sygn. I SA/Ke 698/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Rojek, Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędzia WSA Maria Grabowska (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Adamczyk, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi J. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy rozłożenia na raty zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług za 2011 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach decyzją z dnia [...]2012 r.
nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego
w B.-Z. z dnia [...]2012 r. nr [...]odmawiającą J. W. rozłożenia na raty zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług wynikającej ze złożonej deklaracji VAT-7 za grudzień 2011 r. w wysokości [...]zł.
W motywach decyzji wskazał że Jo. W. wnioskiem z dnia 15 lutego 2012 r. doprecyzowanym i uzupełnionym w dniu 5 marca 2012 r zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w B.-Z. o udzielenie pomocy innej niż pomoc publiczna, zgodnie z art. 67b § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, w zakresie rozłożenia na raty zobowiązania w podatku od towarów i usług za grudzień 2011 r. w kwocie [...]zł. Wniosek uzasadniła trudnościami finansowymi związanymi z bieżącym regulowaniem rat leasingu operacyjnego. Poinformowała, że zamierza sprzedać mieszkanie a uzyskane środki pieniężne przeznaczyć w pierwszej kolejności na spłatę zobowiązania podatkowego. Wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu oraz świadczenia usług transportowych, zaś zobowiązania podatkowe powstały w wyniku złej współpracy z firmą A. S.A., z którą zawarła niekorzystną umowę, a której skutki ponosi. Według podatniczki konsekwencje umowy należy oceniać w kategorii wypadku losowego, na który nie miała wpływu. Obecnie powoli odzyskuje pewną stabilizację lecz do spłacenia swoich zobowiązań podatkowych potrzebuje więcej czasu. Brak pozytywnego rozpatrzenia wniosku może doprowadzić do całkowitej likwidacji prowadzonej przez nią działalności, co wiąże się również z likwidacją innych miejsc pracy, a tym samym z uzyskaniem przez nią statusu bezrobotnej. Taka sytuacja może zachwiać podstawami jej egzystencji. Nie posiada żadnych środków na spłatę swoich zobowiązań, natomiast rozłożenie zaległości na raty może jej pomóc w dalszej egzystencji