Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 stycznia 2013 r., sygn. IV SA/Gl 367/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.) Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz Protokolant St. sekr. sąd. Magdalena Kurpis po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi D.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 7 listopada 2011 r., złożonym do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Z. Działu Świadczeń Rodzinnych, D.B. domagał się ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w związku z koniecznością opieki nad bratem K.B., legitymującym się znacznym stopniem niepełnosprawności od urodzenia, tj. od dnia [...] r. do dnia [...] r.

Decyzją z dnia [...]r. nr [...], działający z upoważnienia Prezydenta Miasta Z. Zastępca Kierownika Działu Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Z., odmówił D. B. przyznania prawa do wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego. Organ wskazał, że na podstawie art. 17 i art. 20 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.), pierwszeństwo w uzyskaniu świadczenia pielęgnacyjnego mają osoby spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki i zobowiązane do alimentacji. Zgodnie z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentacyjny obciąża w pierwszej kolejności krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo, natomiast spokrewnionymi w pierwszym stopniu do osoby niepełnosprawnej są jego rodzice, matka i ojciec. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w dniu 7 listopada 2011 r. strona złożyła oświadczenie, iż nie pracuje, nie prowadzi działalności gospodarczej, nie osiąga dochodów z innych źródeł i sprawuje opiekę nad bratem K.B. Osobami spokrewnionymi w pierwszym stopniu do osoby niepełnosprawnej są rodzice A. i J. B. W wywiadzie strona zawarła informację, że ojciec J.B. prowadzi działalność gospodarczą, a matka A.B. nie pracuje zawodowo. Z ustaleń organu pierwszej instancji wynika, że matka nie jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy w Z. i była uprawniona do dnia 30 listopada 2011 r. do renty z tytułu niezdolności do pracy, a obecnie od decyzji ZUS trwa postępowanie odwoławcze w sprawie przywrócenia świadczenia rentowego, nadto brak jest przeciwwskazań do tego, aby mogła ona sprawować osobistą opiekę nad synem K.B.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00