Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 stycznia 2013 r., sygn. III SA/Gl 1315/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Sędzia NSA Henryk Wach, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 stycznia 2013 r. przy udziale - sprawy ze skargi „A.” S.A. w C. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. stwierdza, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku, 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] r., który do organu wpłynął [...] r. "A" SA z siedzibą w C. wniosła o udzielenie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług.

Z nakreślonego we wniosku stanu faktycznego wynikało, że wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której m. in. kupuje na podstawie umowy cesji wierzytelności po cenie niższej od ich nominalnej wartości w celu ich windykacji lub dalszej odprzedaży. Na podstawie umowy z cedentem posiadającym siedzibę w Polsce w drodze cesji nabywa wierzytelność. Umowa nie zobowiązuje cesjonariusza do windykacji wierzytelności na rzecz cedenta.

Zaznaczyła, że nabywając we własnym imieniu i na własny rachunek wierzytelność, wchodzi w miejsce cedenta jako dotychczasowego wierzyciela, nabywając wszystkie przysługujące mu prawa i w związku z tym może według własnego uznania prowadzić windykację wierzytelności lub dokonać jej dalszej sprzedaży.

Na podstawie tak nakreślonego stanu faktycznego wnioskodawczyni sformułowała pytanie:

Czy przelew przez cedenta wierzytelności na rzecz spółki powoduje powstanie po jej stronie obowiązku podatkowego w podatku VAT z tytułu nabycia wierzytelności?

W ocenie wnioskodawczyni i z powołaniem się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (daje określanego skrótem TSUE) z 27 października 2011 r. w sprawie C 93/10 GFKL Financial Services AG oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 7 marca 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 42/11 nabywając w drodze cesji wierzytelność po cenie niższej od jej wartości nominalnej nie świadczy usługi na rzecz cedenta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00