Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Gd 672/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Diana Wojtowicz po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2013 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A S.A. z siedzibą w T. na postanowienie Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 5 września 2012 r., nr [...] w przedmiocie wydania zaświadczenia w sprawie kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem nr [[...]] z dnia 5 września 2012 r. Wojewódzki Lekarz Weterynarii, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.), zwanej dalej Kpa, po rozpatrzeniu odwołania A. utrzymał w mocy postanowienie Powiatowego Lekarza Weterynarii z dnia 30 lipca 2012 r. nr [[...]], odmawiające wydania zaświadczenia w sprawie kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych.

Ustalono, że w dniu 25 lipca 2012 r. A. wniosła do Powiatowego Lekarza Weterynarii wniosek o wydanie zaświadczenia, że jest w stanie wykazać w sposób zadowalający dla właściwego organu, że produkt nie przekroczy limitu 100jtk/g w całym okresie przydatności do spożycia oraz potwierdzi zastosowanie limitu pośredniego na poziomie < 10 jtk/g na wyjściu z zakładu czym spełnia art. 3 pkt 2 oraz załącznik II rozporządzenia Komisji (WE) nr 2073/2005 z dnia 15 listopada 2005 r. w sprawie kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych.

Postanowieniem z dnia 30 lipca 2012 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii odmówił wydania zaświadczenia tej treści uzasadniając, że niezależnie od dołączonych przez wnioskodawcę wyników badań, produkt zakładu w ostatnim roku przekroczył limity Listeria monocytogenes w okresie przydatności do spożycia. Ponadto, jak twierdzi organ, przeprowadzone przez zakład dezynfekcje, zważywszy na skalę produkcji, nie gwarantują utrzymania wymaganych przez produkt warunków. Ponadto przyjęte przez A. parametry stanowiące podstawę do przeprowadzenia modelowania wzrostu Listeria monocytogenes nie mają oparcia w badaniach laboratoryjnych określających ich realny poziom w produkcie. Przeprowadzone przez organ pierwszej instancji modelowanie wzrostu, w różnych wariantach, dokonane w oparciu o podane parametry, dla wszystkich produktów wskazują na możliwość wzrostu Listeria monocytogenes ponad poziom 100 jtk/g.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00