Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 grudnia 2012 r., sygn. I SA/Wr 1087/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA - Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca), Sędziowie: Sędzia WSA - Maria Tkacz-Rutkowska, Sędzia WSA - Marek Olejnik, Protokolant: Katarzyna Trzęsicka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi P. A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] r. Nr [...] przedmiocie: określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za październik 2009 roku oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi P. A. jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] (nr [...]), mocą której organ ten utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w D. z dnia [...] (nr [...]) w sprawie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za październik 2009 r. w kwocie 5.572 zł.
Z ustaleń faktycznych przyjętych za organami podatkowymi wynika, że w 2009r. P. A. (zwany dalej podatnikiem, stroną lub skarżącym) prowadził działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej wyrobów włókienniczych, sprzedaży prowadzonej przez domy sprzedaży wysyłkowej oraz sprzedaży prowadzonej na straganach i targowiskach. Do 30 września 2009 r., podatnik uznawał się za zwolnionego podmiotowo w zakresie podatku od towarów i usług (VAT) i w związku z tym nie prowadził rejestrów sprzedaży i zakupów VAT, a także nie składał deklaracji w podatku VAT. Prowadzoną w tym czasie działalność gospodarczą opodatkowywał natomiast podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i prowadził ewidencję przychodów. Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R podatnik złożył w dniu 30 września 2009 r.
Czynności sprawdzające, jakie przeprowadził organ w stosunku do podatkowych rozliczeń P. A. za poszczególne miesiące 2009 r. wykazały, że już z dniem 6 maja 2009 r. podatnik utracił prawo do zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług z uwagi na przekroczenie w tym dniu dopuszczalnej kwoty obrotów uprawniającej do takiego zwolnienia (50.000 zł narastająco od początku 2009 r.). Zaniżenie przez podatnika wysokości obrotu wynikało z faktu, że w prowadzonych urządzeniach księgowych podatnik nie wykazywał wszystkich zdarzeń gospodarczych, w szczególności nie ewidencjonował sprzedaży prowadzonej na aukcjach internetowych na portalu Allegro. Powyższe ustalenia zostały przyjęte w wyniku oceny materiału dowodowego jaki organ podatkowy I instancji zebrał w sprawie występując m.in.: