Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 grudnia 2012 r., sygn. III SA/Wa 1204/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz, Sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Agata Zdunek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi S. Sp. z o.o. z siedzibą na Ukrainie na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od lutego do czerwca 2010 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Jak wynika z akt niniejszej sprawy, w dniu 19 marca 2008 r. spółka S. Sp. z o. o. z siedzibą w I. na Ukrainie (dalej "Skarżąca" lub "Spółka") złożyła w [...] Urzędzie Skarbowym W. zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, na podstawie którego została zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Po rejestracji Spółka składała w ww. Urzędzie deklaracje dla podatku od towarów i usług VAT-7, w których wykazywała kwoty różnicy podatku od towarów i usług do zwrotu na rachunek bankowy.

W dniu 24 listopada 2010 r., działając na podstawie upoważnienia wydanego przez Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego W. z dnia 22.11.2010 r., wszczęto w Spółce kontrolę w zakresie podatku od towarów i usług za okres od stycznia 2010 r. do czerwca 2010 r.

W toku kontroli ustalono m.in., że Spółka od dnia 1 stycznia 2010 r. nie świadczy na terytorium Polski usług podlegających opodatkowaniu, w konsekwencji czego Organ przyjął, że Skarżąca nie jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054, ze zm.), zwanej też dalej "ustawą“ .

Decyzją z dnia [...] października 2011 r. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego W. określił Skarżącej wysokość zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za miesiące: luty, marzec, kwiecień, maj i czerwiec 2010 r. w kwocie 0 zł (zero złotych). Organ I instancji uznał, że od dnia 1 lutego 2010 r. na Spółce nie ciążył jakikolwiek obowiązek podatkowy z tytułu jakichkolwiek czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem od tego momentu Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00