Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 grudnia 2012 r., sygn. VI SA/Wa 1953/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Henryka Lewandowska - Kuraszkiewicz Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Protokolant st. sekr. sąd. Karolina Pilecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi "O." Sp. z o.o. z siedzibą w O. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy słowny WWOax oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] czerwca 2012 r. Urząd Patentowy RP, działając w trybie postępowania spornego, na podstawie art. 129 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 129 ust 2 pkt 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.; dalej: p.w.p.) oraz art. 98 k.p.c. w związku z art. 256 ust. 2 p.w.p. unieważnił prawo ochronne na znak towarowy WWOax nr [...].

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Dnia [...] lutego 2008 r. wpłynęło do Urzędu Patentowego RP podanie o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy WWOax.

Decyzją z dnia [...] czerwca 2009 r. Urząd Patentowy RP udzielił prawa ochronnego na znak towarowy słowny WWOax.

Dnia [...] października 2011 r. do Urzędu Patentowego RP wpłynął wniosek N. S.A., z siedzibą w Z., (dalej wnioskodawca lub uczestnik postępowania) o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy WWOax nr [...] (dalej też jako sporny znak), udzielonego na rzecz O. Sp. z o.o. z siedzibą w O. (dalej też jako skarżący, uprawniony), z pierwszeństwem od dnia [...] lutego 2008 r. oraz przeznaczony do oznaczania towarów w klasie 7: obudowy dźwiękochłonne maszyn, tłumiki hałasu, części zamienne do wentylatorów przemysłowych oraz na towary w klasie 11: instalacje do klimatyzacji, urządzenia do klimatyzacji, aparatura do wentylacji, wentylatory przemysłowe.

Swój interes prawny wnioskodawca wywodził z możliwości ograniczenia jego działalności gospodarczej, w odniesieniu do prowadzonej produkcji towarów oznaczonych zgłoszonym do rejestracji spornym znakiem towarowym, stanowiącym oznaczenie techniczne produkowanych przez wnioskodawcę wentylatorów. Poza tym, interes prawny wnioskodawca uzasadnia zagwarantowaniem pewności działalności gospodarczej w świetle art. 20 i 22 Konstytucji RP, przy czym strony są konkurentami w zakresie wentylatorów, a w szczególności w zakresie wentylatorów promieniowych jednostrumieniowych WWOax, dla których sporny znak towarowy stanowi oznaczenie techniczne. Jako podstawę prawną swego żądania wnioskodawca wskazał art. 129 ust 1 pkt 2, art. 129 ust 2 pkt 1 i 3 oraz art. 131 ust 1 pkt 2 i art. 131 ust 2 pkt 1 p.w.p. Zdaniem wnioskodawcy, sporny znak, służący do oznaczania szeroko rozumianych urządzeń technicznych i ich części przeznaczonych do wentylacji i sklasyfikowanych w klasach 07 i 11, nie posiada dostatecznych znamion odróżniających w rozumieniu art. 129 ust 1 pkt 2 w zw. z art. 129 ust. 2 pkt 3 p.w.p, w odniesieniu do tych towarów, gdyż oznaczenie to jest od ponad 30 lat zwyczajowo używane w uczciwych i utrwalonych praktykach handlowych jako oznaczenie techniczne produkowanych przez wnioskodawcę wentylatorów oraz w związku z art. 129 ust 2 pkt 1 p.w.p (dla wszystkich chronionych nim towarów oprócz wentylatorów i ich części), gdyż nie nadaje się do odróżniania tych towarów jako oznaczenie techniczne określonego rodzaju wentylatorów. Wnioskodawca podniósł, iż zgłoszenie spornego znaku do ochrony zostało dokonane w sprzeczności z dobrymi obyczajami w rozumieniu art. 131 ust. 1 pkt 2 p.w.p., bowiem uprawniony jako wieloletni producent wentylatorów był świadomy wieloletniego stosowania tego oznaczenia w obrocie gospodarczym przez wiele podmiotów dla oznaczania określonego rodzaju wentylatorów. Wnioskodawca wskazał, także, iż zgłoszenie spornego znaku towarowego do ochrony nastąpiło w złej wierze w celu zablokowania dostępu do rynku wielu podmiotom stosującym to oznaczenie w obrocie gospodarczy, dla oznaczania określonego rodzaju wentylatorów. Dla poparcia swoich argumentów wnioskodawca przedłożył następujące materiały:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00