Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 grudnia 2012 r., sygn. VI SA/Wa 1878/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Wdowiak Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędzia WSA Andrzej Wieczorek (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Anna Błażejczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi R. w K. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego oddala skargę
Uzasadnienie
Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia [...] maja 2012 r. powołał M. D. na stanowisko notariusza i wyznaczył siedzibę kancelarii notarialnej w Z..
Od powyższej decyzji Rada Izby Notarialnej w [...] złożyła wniosek
o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia [...] lipca 2012 r., na podstawie art. 127 § 3 w związku z art. 129 § 1 i 2 i art. 138 § 1 pkt 3, art. 104 i art. 107 § 1 i 3 Kpa., umorzył postępowanie odwoławcze w przedmiotowej sprawie. W uzasadnieniu wskazał, iż odwołanie jest niedopuszczalne, jeżeli zostało wniesione przez osobę nie będącą stroną w rozumieniu art. 28 Kpa. Interes prawny, o jakim mowa w tym przepisie, to interes indywidualny, konkretny i sprawdzalny obiektywnie, a jego istnienie znajduje potwierdzenie w okolicznościach faktycznych, będących przesłankami zastosowania przepisu prawa materialnego. Jednocześnie organ stwierdził, że art. 28 Kpa. nie może stanowić samodzielnej postawy do uznania konkretnego podmiotu za stronę postępowania administracyjnego, lecz musi istnieć przepis prawa materialnego, który stanowi podstawę ustalenia uprawnienia lub obowiązku.
Zdaniem organu, Rada Izby Notarialnej w [...] (dalej jako skarżąca) nie ma interesu prawnego w złożeniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, gdyż żaden przepis administracyjnego prawa materialnego nie przewiduje wprost udziału samorządu notarialnego jako strony w postępowaniach w przedmiocie powołania na stanowisko notariusza (asesora notarialnego) i żaden przepis takiego przymiotu samorządowi notarialnemu nie nadaje. Z przepisu art. 10 ustawy Prawo o notariacie wynika jedynie, iż samorząd notarialny jest organem opiniodawczym, współdziałającym przy wydawaniu decyzji w przedmiocie powołania bądź odwołania notariusza czy asesora notarialnego.