Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 grudnia 2012 r., sygn. III SA/Wa 1095/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak, Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Protokolant Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi T. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ustalającej wysokość podatku od spadków i darowizn oddala skargę

Uzasadnienie

T. W. (dalej : "Skarżący"), pismem z 22 kwietnia 2008 r., wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego W. z [...] sierpnia 2007 r. ustalającej wysokość podatku od spadku po zmarłym 1 grudnia 2006 r. ojcu S. W. Uzasadniając swoje stanowisko Skarżący stwierdził, że decyzja została wydana bez podstawy prawnej i z rażącym naruszeniem prawa, w myśl art. 156 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, ponieważ w jego konkretnym przypadku zastosowanie powinna mieć ustawa o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. Na podstawie tej ustawy Skarżącemu przysługuje zwolnienie podatkowe przewidziane w art. 4a ustawy.

Dyrektor Izby Skarbowej w W. decyzją z [...] czerwca 2008r. odmówił stwierdzenia nieważności ww. decyzji ostatecznej z uwagi na fakt, że powołane przez Skarżącego przesłanki do stwierdzenia nieważności nie wystąpiły.

W odwołaniu od powyższej decyzji Skarżący zarzucił niewłaściwą subsumpcję okoliczności faktycznych sprawy do przepisów materialnych, mających zastosowanie w jego przypadku, tj. ustalenie podatku od spadków i darowizn w oparciu o przepisy obowiązujące do 31 grudnia 2006 r., podczas gdy powinno mieć zastosowanie zwolnienie podatkowe z art. 4a znowelizowanej ustawy o podatku od spadków i darowizn, do czego uprawnia treść art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz o podatku od czynności cywilnoprawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00