Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 12 grudnia 2012 r., sygn. I SA/Po 766/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Karol Pawlicki (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej [...] z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej [...] na rzecz skarżącej spółki kwotę [...] zł [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
[...] Sp. z o.o. w dniu [...] lutego 2012 r. wniosła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia [...] lutego 2012 r. o brakujące elementy wniosku powstałe przy jego wydruku oraz pismem z dnia [...] kwietnia 2012 r. o informacje doprecyzowujące opis sprawy.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
1. [...] Sp. z o.o. (dalej: [...] lub Spółka) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej. Spółka jest członkiem [...] S.A. (dalej: [...]) oraz [...] S.A. W ramach swojej działalności, [...] nabywa oraz zbywa towary, np. energię elektryczną, prawa majątkowe etc, na rzecz [...] w ramach obrotu giełdowego.
Z uwagi na intensywną współpracę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pomiędzy Spółką a [...], podmioty te zdecydowały się w zakresie transakcji sprzedaży dokonywanej przez [...] na rzecz [...] na implementowanie mechanizmu tzw. samofakturowania określonego w § 6 rozporządzenia ws. faktur. Strony zawarły odpowiednią umowę upoważniającą [...] do wystawiania faktur, faktur korygujących i ich duplikatów w imieniu i na rzecz Spółki (dalej: umowa samofakturowania), spełniającej wymogi określone w § 6 rozporządzenia ws. faktur. Zaproponowana procedura związana jest ze znaczną ilością generowanych dokumentów i ma na celu poprawienie wydajności systemu dystrybucji faktur.