Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 7 grudnia 2012 r., sygn. II SA/Op 476/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Janowska Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz - spr. Protokolant Sekretarz sądowy Mariola Krzywda po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 7 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi A. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 18 lipca 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Kluczborka z dnia 13 marca 2012 r., nr [...], 2) określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Wnioskiem złożonym w dniu 1 marca 2012 r. A. H. wystąpiła do Ośrodka Pomocy Społecznej w Kluczborku o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. Do wniosku dołączyła odpis skrócony aktu urodzenia syna - J. M., urodzonego dnia 6 lutego 2012 r., a także dwa zaświadczenia, wystawione przez dwóch lekarzy, potwierdzające, że w okresie ciąży pozostawała pod opieką medyczną. W jednym z zaświadczeń wskazano, że pozostawała pod opieką medyczną od dnia 29 sierpnia 2011 r., co przypadało na 19 tydzień ciąży, natomiast w drugim - że pozostawała pod opieką medyczną od dnia 11 sierpnia 2011 r. tj. od 15 tygodnia ciąży.

Decyzją z dnia 13 marca 2012 r., nr [...], Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Kluczborku, działający z upoważnienia Burmistrza Kluczborka, odmówił A. H. prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka - J. M. urodzonego w dniu 6 lutego 2012 r. Jako podstawę prawną powołał przepisy art. 15b, art. 15c, art. 24 i art. 48 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 ze zm.), zwanej dalej ustawą, a także rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 grudnia 2011 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. Nr 298, poz. 1769). Uzasadniając rozstrzygnięcie organ wskazał, że zgodnie z art. 15b ust. 5 ustawy, jednym z warunków otrzymania wnioskowanego świadczenia jest pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży, co stosownie do art. 15b ust. 6 ustawy potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną. Na podstawie wniosku strony oraz dołączonych do niego dokumentów ustalono natomiast, że wnioskodawczyni nie spełniła przesłanek otrzymania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, określonych w art. 15b ust. 5 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00