Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 11 grudnia 2012 r., sygn. II SA/Ol 1307/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie Sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Sędzia WSA Ewa Osipuk Protokolant specjalista Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi B. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu "[...]" do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w "[...]" B. B. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad ciotką J. M.

Decyzją z dnia "[...]", wydaną z upoważnienia Burmistrza "[...]" przez Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w "[...]", odmówiono B. B. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad niepełnosprawną ciotką J. M.

Powyższe rozstrzygnięcie organ pierwszej instancji uzasadnił brakiem obowiązku alimentacyjnego wnioskodawczyni względem ciotki, a tym samym niespełnieniem ustawowej przesłanki do otrzymania wnioskowanego świadczenia.

Od tej decyzji wnioskodawczyni złożyła odwołanie wskazując iż, opiekuje się ciotką od wielu lat i jest jedyną, poza jej osiemdziesięcioletnią siostrą, również wymagającą opieki, bliską osobą.

Wskazała również na orzeczenia sądów administracyjnych, w których prezentowany jest pogląd. że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje również osobom spokrewnionym, na których nie ciąży obowiązek alimentacyjny, wywodząc to z konstytucyjnej zasady równości

Decyzją z dnia "[...]". nr "[...]", Samorządowe Kolegium Odwoławcze, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz.1071, ze zm.), dalej określanej jako: K.p.a., utrzymało w całości w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, iż podstawę materialnoprawną rozstrzygnięć w sprawach zasiłków rodzinnych i dodatków do nich stanowią przepisy ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity Dz. U. z 2006 r., Nr 139., poz. 992 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00