Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 27 grudnia 2012 r., sygn. III SA/Łd 543/12

 

Dnia 27 grudnia 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Krzyżaniak, Sędziowie Sędzia NSA Irena Krzemieniewska (spr.), Sędzia NSA Teresa Rutkowska, , Protokolant ref. staż. Przemysław Mazur, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2012 roku sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia alkoholu etylowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Podstawą wszczęcia postępowania w sprawie określenia podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego alkoholu etylowego skażonego przez "A" sp. z o.o. w Ł. były informacje zawarte w protokole pokontrolnym nr [...] z dnia [...]. W wyniku kontroli stwierdzono, że podatnik w okresie od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r. prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu - rozcieńczalnikami wytworzonymi na bazie alkoholu etylowego. Ustalono, iż strona błędnie dokonywała klasyfikacji towarów do kodu CN 38140090, PKWiU 24.30.22-7 rozpuszczalniki i rozcieńczalniki organiczne, zamiast do kodu CN 22072000, PKWiU 15.92.12 - alkohol etylowy skażony.

Postanowieniem z dnia [...] Naczelnik Urzędu Celnego I w Ł. wszczął z urzędu postępowanie w celu określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych o nazwach handlowych "Verdunner fur Lacke und Farben" i "Lacke und Farbenerdunner" - na podstawie faktur zakupu nr [...] i nr [...] z dnia [...] oraz nr [...] i nr [...] z dnia [...].

Organ I instancji ustalił, że Spółka na podstawie faktur nr [...] i nr [...] z dnia [...] wystawionych przez firmę "B" GbR O. K., O. S. dokonała nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów zaklasyfikowanych przez wystawcę faktur do kodu CN 3814 0090 w ilości 53.688,8 litrów. Towary o tym samych kodzie CN były także przedmiotem nabycia wewnątrzwspólnotowego, dokonanego przez Spółkę na podstawie faktur nr [...] i nr [...] z dnia [...] wystawionych przez firmę "C" GmbH, w łącznej ilości 45.520 litrów. Z materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie w tym również z pisma Ministerstwa Finansów z dnia 13 maja 2009 r. wynika, że firmy: "B" GbR O. K., O.S. oraz firma "C" GmbH zgłosiły do Urzędu Celnego we F. przesyłki z rozpuszczalnikami i rozcieńczalnikami do farb i lakierów" taryfikując przedmiotowy towar do kodu CN 3814 0090 w oparciu o Wiążącą Informację Taryfową [...] z dnia [...]. Organ I instancji wskazał, że posiadacz wiążącej informacji taryfowej może korzystać z niej w odniesieniu tylko do określonego towaru, jeżeli wykaże organom celnym, że istnieje całkowita zgodność między tym towarem a towarem opisanym w przedstawionej informacji. Ponadto osoba, której udzielono informacji musi być w stanie udowodnić, że w przypadku informacji taryfowej: towar zgłoszony odpowiada pod każdym względem temu, który jest opisany w informacji. Na wniosek Ministerstwa Finansów z dnia [...] zawarty w piśmie nr [...], niemiecka administracja celna przekazała dokumentację dotyczącą wyników badań próbek towarów, pobranych w ramach postępowania wolnocłowego przy zgłoszeniu towarów zwolnionych z podatku na podstawie w/w faktur. Z badań przeprowadzonych przez niemiecką administrację celną w zakresie zgodności zastosowanych klasyfikacji przedmiotowych wyrobów wynika, iż zgłoszony przez firmę "C" GmbH kod CN 3814 0090 nie został potwierdzony i nie był zgodny z towarem opisanym w powoływanej Wiążącej Informacji Taryfowej [...] z dnia [...]. Stwierdzono, że zgłoszone do przesyłki towary powinny być klasyfikowane do kodu CN 2270 2000, tj. alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe, o dowolnej mocy, skażone. Wyroby te były zgłoszone przez firmę "C" GmbH do przesyłki w 9120 sztukach kanistrów 5 litrowych i ujęte zostały pod numerami rejestru [...] i [...]. Niemiecka administracja celna poddała weryfikacji także towar zgłoszony do kodu CN 3814 0090 przez firmę "B" GmbH, który został zarejestrowany pod numerami [...] i [...]. W wyniku weryfikacji ustalono, że wyroby te nie spełniają wymogów w pełni skażonych towarów w myśl przepisów państw członkowskich, opisanych w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 3199/93 z dnia 22.11.1993 r. w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego. Zgodnie z treścią § 18 ust. 1, ust. 2a lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00