Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 18 grudnia 2012 r., sygn. III SA/Lu 683/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia SO del. Robert Hałabis,, Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Protokolant Asystent sędziego Jowita Dudek, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 6 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi W. K. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą [...] na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w B.P. z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie zatrzymania towaru objętego procedurą tranzytu I. stwierdza nieważność zaskarżonego postanowienia; II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w B.P. na rzecz skarżącego kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Celnej w (...) postanowieniem z dnia (...) 2012 r., nr (...), po rozpatrzeniu zażalenia wniesionego przez pełnomocnika (...) na postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego w (...) z dnia (...) 2012 r., nr (...); utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.

W uzasadnieniu podniesiono, że zaskarżonym postanowieniem organ I instancji:

-zatrzymał towar objęty procedurą tranzytu, zgodnie z MRN (...) na okres 3 dni roboczych od dnia otrzymania powiadomienia o zawieszeniu lub o zatrzymaniu towaru przez właściciela praw lub jego pełnomocnika, aby umożliwić właścicielowi praw złożenie wniosku o podjęcie stosownych działań prawnych;

- przyjął na czasowe przechowanie przedmiotowe towary w depozycie urzędu celnego.

Podstawę prawną wydanego rozstrzygnięcia stanowił m.in. art. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 1383/2003 z dnia 22 lipca 2003 r. dotyczącego działań organów celnych skierowanych przeciwko towarom podejrzanym o naruszenie niektórych praw własności intelektualnej oraz środków podejrzanych w odniesieniu do towarów, co do których stwierdzono, że naruszyły takie prawa (Dz. Urz. UEL 196 z dnia 2.08.2003 r., Dz. Urz. UE polskie wydanie specjalne rozdz. 2, t. 13, str. 469) - zwanego dalej rozporządzeniem nr 1383/2003.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00