Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 grudnia 2012 r., sygn. II SA/Kr 1313/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Sędziowie: WSA Mariusz Kotulski WSA Agnieszka Nawara-Dubiel Protokolant: Katarzyna Zbylut po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi P. S. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia 28 czerwca 2012 r., nr [...], znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego skargę oddala

Uzasadnienie

W dniu 10 grudnia 2007 r. D.S. i P.S. złożyli w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w T. wniosek "o sprawdzenie (...), czy rozbudowa i zabudowa małego balkonu mieszkania nr [...] przy ul. [...] została dokonana zgodnie z prawem, tzn. po uprzednim uzyskaniu przez inwestora decyzji pozwolenia na budowę".

W dniu 19 grudnia 2007 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta T. wszczął postępowanie w sprawie nielegalnej rozbudowy, zabudowy balkonu mieszkania Nr [...] w budynku wielorodzinnym przy ul. [...] w T.

Po ponownym rozpoznaniu sprawy, decyzją z dnia 19 kwietnia 2010 r., znak: [...] , Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w T. , działając na podstawie art. 105 § 1 w związku z art. 104 K.p.a., umorzył postępowanie w sprawie doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem nielegalnej rozbudowy wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. [...] w T. , powstałej w wyniku przedłużenia balustrady balkonowej w lokalu mieszkalnym Nr [...] .

W uzasadnieniu swej decyzji organ pierwszej instancji podał, że w wyniku przeprowadzonych w dniu 31 marca 2010 r. ponownych oględzin balkonu w mieszkaniu nr [...] stwierdzono, że w trakcie postępowania balustrada balkonowa przywrócona została do stanu poprzedniego poprzez zmniejszenie jej długości do wymiaru, jaki miała przed jej przedłużeniem, przy zachowaniu pierwotnej szerokości i wysokości tej balustrady. Roboty budowlane związane z przywróceniem pierwotnych wymiarów balustrady wykonała firma budowlana, na zlecenie zarządcy budynku czyli [...] Spółdzielni Mieszkaniowej. Zgodność wykonanych robót z warunkami technicznymi wykonawstwa oraz bezpieczeństwa użytkowania została potwierdzona przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia budowlane. W tej sytuacji, uznając zgromadzony materiał dowodowy za wystarczający dla podjęcia decyzji rozstrzygającej sprawę stwierdzono, że dalsze postępowanie mające na celu doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem nielegalnej rozbudowy wymienionego wyżej budynku stało się bezprzedmiotowe z chwilą przywrócenia balustrady do stanu poprzedniego. Fakt ten powoduje bowiem, iż przedmiot sprawy, jakim była nielegalna rozbudowa budynku przestał istnieć. Tym samym, przestały również istnieć powody uzasadniające dalsze badanie żądań zawartych w kolejnych wnioskach dowodowych dotyczących balustrady takich jak: daty dokonania rozbudowy; ustalenia rzeczywistego inwestora robót związanych z rozbudową, prawidłowości robót związanych z przedłużeniem balustrady pod względem technicznym czy porównania dokonanych ustaleń z projektami budowlanymi z okresu budowy budynku, itp. Wyjaśniono jednocześnie, iż ewentualne roszczenia w stosunku do zarządcy budynku, wynikające i dotyczące robót związanych z przywróceniem balustrady do stanu poprzedniego mogą być rozstrzygane wyłącznie na drodze cywilno - prawnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00