Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 11 grudnia 2012 r., sygn. III SA/Kr 621/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Wołek Sędziowie WSA Dorota Dąbek (spr.) WSA Maria Zawadzka Protokolant Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 3 lutego 2012r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia opłaty za zajęcie pasa drogowego skargę oddala

Uzasadnienie

wyroku WSA w Krakowie z dnia 11 grudnia 2012r.

W dniu 8 stycznia 2010r. do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu wpłynął wniosek M. S. o umorzenie należności pieniężnych z tytułu opłat za zajęcie pasa drogowego na skrzyżowaniu ul. M i B w K w związku z przeprowadzanym remontem budynku w kwocie 44.922,50 zł, naliczonych na podstawie decyzji z dnia [...] 2009r. Nr [...]. Wniosek o umorzenie uzasadniono wysokimi kosztami remontu kamienicy zabytkowej oraz ważnym interesem publicznym, tj. ratowaniem zabytkowej substancji K.

Decyzją z dnia [...] 2011r. Nr [...] Dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu odmówił M. S. umorzenia opłaty naliczonej decyzją Nr [...] z dnia [...] 2009r. na kwotę 44.922,50 zł, za zajęcie pasa drogowego w ulicy M w K, w celu wykonania: "wygrodzenie terenu budowy". W wyniku przeprowadzonego postępowania organ I instancji ustalił, że przedmiotowa kamienica wpisana jest do rejestru zabytków pod nr [...], i że w dniu 15 maja 2008r. Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie Nr [...] znak: [...] w celu "prowadzenie robót budowlanych obejmujących nadbudowę i przebudowę budynku mieszkalno-usługowego (...)".

Organ I instancji wskazał, iż opłata za zajęcie pasa drogowego nie jest ściśle związana z kamienicami zabytkowymi i z remontami konserwatorskimi tychże obiektów. Jest to opłata wynikająca z ustawy o drogach publicznych, którą zobowiązany jest uiścić każdy podmiot zajmujący pas drogowy (tereny gminne) niezależnie od charakteru zajęcia (rodzaju inwestycji), czy jest to np. remont budynku mieszkalnego jednorodzinnego, czy też zabytkowej kamienicy. Organ I instancji stwierdził, iż udzielanie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych dotyczących opłat za zajęcie pasa drogowego nie jest co do zasady instrumentem materialnego wsparcia Państwa dla osób, które remontują kamienice zabytkowe, ponieważ rolę tę pełnią specjalistyczne instytucje np. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków K.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00