Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 19 grudnia 2012 r., sygn. I SA/Ke 646/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędzia WSA Danuta Kuchta, Sędzia WSA Ewa Rojek (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Adamczyk, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi A. S.A. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za grudzień 2006 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości, 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w K. na rzecz A. S.A. w P. kwotę 5617 (pięć tysięcy sześćset siedemnaście ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1.1 Decyzją z dnia [...] 5 września 2012 r. nr [...]Dyrektor Izby Celnej w K. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w K. z dnia [...]2011 r. nr [...] określającą Spółce zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za grudzień 2006 r. w kwocie [...]zł.

1.2 W uzasadnieniu decyzji organ ustalił następujący stan faktyczny. A. S.A. w P. (wcześniej Przedsiębiorstwo Wielobranżowo - Usługowo - Handlowo - Produkcyjne A. Z. K. i R. K. Spółka Jawna w P.), dalej zwana Spółką, prowadziła działalność gospodarczą między innymi w zakresie sprzedaży oleju opałowego. Organ podatkowy stwierdził nieprawidłowości w dokumentacji Spółki powodujące pozbawienie jej możliwości zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego przy sprzedaży oleju opałowego. Ustalił, że Spółka sprzedała olej opałowy dla B. S.A. nie dołączając do faktur sprzedaży oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego. Nie składano go również na fakturach. W toku czynności sprawdzających przeprowadzanych przez organy celne, B. S.A. potwierdziła, że przy zakupie oleju opałowego nie były wystawiane ze strony tej firmy żadne, dodatkowe oświadczenia .

Nadto organ ustalił , że Spółka nie posiada dokumentów na sprzedaż 35.838 l. oleju opałowego. W tym zakresie wskazał, że w miesiącach styczeń-maj oraz październik-grudzień na magazyn przyjmowano zakupiony olej opałowy w ilości określanej według temperatury nalewu (otoczenia) tj. w ilości mniejszej od wykazanej na fakturach zakupu obliczonej w temperaturze referencyjnej - 15˚C. Natomiast w miesiącach czerwiec - wrzesień na magazyn przyjmowano olej opałowy w ilości , która była określana według temperatury referencyjnej tj. 15 stopni Celsjusza. W miesiącach tych ilość oleju opałowego w temperaturze nalewu (otoczenia) była wyższa niż ilość wykazana na fakturach zakupu. W związku z powyższym do wyliczeń za 2006r. organ przyjął ilość zakupionego oleju opałowego określoną wg temperatury referencyjnej 15 stopni C , wykazaną na fakturach zakupu VAT , od której to ilości podatnik faktycznie dokonał zapłaty za nabyty w olej. Organ podatkowy uznał, że wobec oleju w ilości 35.838 l. na który nie wystawiono dokumentów sprzedaży nie można ustalić momentu sprzedaży, w związku z tym za moment powstania obowiązku podatkowego uznał grudzień 2006 powołując się na zapis art. 6 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29 poz. 257 za 2004r. ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00