Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 13 grudnia 2012 r., sygn. II SA/Go 825/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Trzecki Sędziowie Sędzia WSA Maria Bohdanowicz Sędzia WSA Michał Ruszyński (spr.) Protokolant sekr. sąd. Stanisława Maciejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi S.Z. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia braku konieczności nałożenia obowiązku wykonania określonych czynności lub robót budowlanych oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z [...] czerwca 2011r. S.Z. zwróciła się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej PINB) o nakazanie U.K. przywrócenie do stanu poprzedniego inwestycji polegających na:

1) zmianie sposobu użytkowania części pomieszczeń mieszkalnych w budynku nr 4 przy ul. [...] na pomieszczenie łazienki i wc (przebudowa pomieszczenia kuchni),

2) modernizacji wewnętrznej instalacji co w ww. budynku,

3) wymianie elementów konstrukcyjnych w obiekcie gospodarczym posadowionym na działce nr [...],

4) budowie dwóch wiat o powierzchni około 30m2 i 50m2 na terenie w/w działki.

S.Z. wskazała, że inwestycje te zostały zrealizowane "bez wymaganych przepisami prawa dokumentów". Ponadto podniosła, że bez pozwolenia na budowę prawdopodobnie zostało wybudowane również szambo na nieczystości komunalne.

Zarzuty dotyczące robót budowlanych wykonanych w wolnostojącym budynku gospodarczym zostały ponowione w piśmie S.Z. z [...] lipca 2011 r. W piśmie tym wskazano również na zmianę sposobu użytkowania części pomieszczeń w ww. budynku na garaż lub garaże.

[...] sierpnia 2011 r., po uprzednim zawiadomieniu S.Z. i U.K., PINB przeprowadził oględziny na działce nr [...]. W sporządzonym z tej czynności protokole zapisano, że przedmiotowy budynek gospodarczy opisany we wniosku położony jest w obrębie działki oznaczonej jako siedlisko. Jest to budynek murowany z kamienia i cegły ceramicznej, parterowy z poddaszem, posiada strop odcinkowy na belkach stalowych oraz dach dwuspadowy drewniany pokryty dachówką ceramiczną karpiówką. Wymiary zewnętrzne obiektu wynoszą: 20,26 x 7,94m i wysokość do okapu od 2,5 do 2,6m. Stan techniczny elementów konstrukcyjnych i wykończenia tego budynku świadczy o zużyciu, mimo bieżącej konserwacji. Na parterze obiektu znajdują się cztery pomieszczenia o funkcji gospodarczo-inwentarskiej - pomieszczenie nr 1 stanowi magazyn narzędzi; pomieszczenie nr 2 jest pomieszczeniem inwentarskim dla drobiu; pomieszczenie nr 3 pełni funkcję pomieszczenia komunikacyjnego z wejściem na poddasze; natomiast pomieszczenie nr 4 jest zapleczem gospodarczym na sprzęt (sieczkarnia, śrutownik, młynek) oraz narzędzia. Do pomieszczenia nr 4 w ścianie zewnętrznej prowadzą drzwi dwuskrzydłowe drewniane o wymiarach w świetle otworu 2,16 x 1,8m, pomieszczenie to posiada nadproże na belkach stalowych z wypełnieniem cegłą ceramiczną oraz posadzkę w postaci wylewki betonowej. W pozostałych pomieszczeniach posadzkę stanowi cegła ceramiczna ułożona na płasko oraz ubity grunt (pomieszczenie nr 1). Drzwi wejściowe do pozostałych pomieszczeń są drewniane jednoskrzydłowe o wymiarach od 0,9m do 1,0m i wysokości 1,8/1,9m. Przedproże wzdłuż ściany podłużnej od strony północnej zostało utwardzone z płyt betonowych o szerokości do 1,3m i wykazuje spękania. Natomiast przy drzwiach wejściowych do pomieszczenia inwentarskiego (pomieszczenie nr 2) jest usytuowany zbiornik na gnojownicę o wymiarach 1,2 x 1,0m przykryty blachą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00