Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 grudnia 2012 r., sygn. IV SA/Gl 193/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Walentek Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.) Protokolant Paulina Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi E. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta S. decyzją z dnia [...]r. nr [...] wydaną na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.) odmówił E.F. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. W motywach podjętego rozstrzygnięcia wskazany organ wskazał, że strona ubiega się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad M.M., który jest dla niej wujem. Zgodnie natomiast z treścią art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie takie przysługuje osobie na której ciąży obowiązek alimentacyjny względem osoby wymagającej stałej opieki.

Z rozstrzygnięciem tym nie zgodziła się E.F., która wyraziła swoje niezadowolenie z jego otrzymania. Zdaniem odwołującej się organ pierwszej instancji wydał decyzję niezgodną z obowiązującym prawem, ponieważ organ pierwszej instancji pominął fakt, iż jest ona najbliższą rodziną dla M.M., nadto organ ten pominął fakt, że zgodnie z orzeczeniem lekarskim ZUS M.M. jest osobą całkowicie niezdolną do samodzielnej egzystencji, ponieważ wymaga stałej pomocy innej osoby, nadto organ pierwszej instancji pominął treść art. 17 ust. 1a ustawy o świadczeniach rodzinnych, albowiem przepis ten winien stanowić podstawę do podjęcia w sprawie decyzji, nadto podniosła, że organ pierwszej instancji pominął orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. W dalszej części odwołania zaakcentowała, że od lat opiekuje się wujem, a zatem jest w analogicznej sytuacji jak członkowie rodziny, o których mowa w art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zdaniem odwołującej się art. 17 ust. 1a rozciąga zakres osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego o osoby inne niż spokrewnione w pierwszym stopniu. Jej zdaniem przywołany przepis rozciąga przedmiotowe prawo na każdą osobę spokrewnioną, na której obowiązek ten nie ciąży. Ponadto przywołała na poparcie swojego stanowiska orzecznictwo sądów administracyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00