Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 listopada 2012 r., sygn. I SA/Wr 703/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Olejnik, Sędziowie Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Sędzia WSA Katarzyna Radom- sprawozdawca, Protokolant Agnieszka Wróblewska, po rozpoznaniu rozprawie w dniu 16 listopada 2012 r. sprawy ze skargi A Spółka z o. o. z/s w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2009r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. utrzymująca w mocy orzeczenie Burmistrza J. wydane w dniu [...] grudnia 2011 r. określające A spółka z o.o. z/s w W. zobowiązanie w podatku od nieruchomości za 2009 r.

Ustalony przez organy podatkowe i utrwalony w treści decyzji stan faktyczny wskazywał, że skarżąca w 2009 r. była użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowych zabudowanych budynkiem. Grunty o łącznej powierzchni [...] m² położone były w P., zaś w ewidencji gruntów zostały opisane jako inne tereny zabudowane, tereny przemysłowe i koleje. Powierzchnia budynku posadowionego na jednej z działek (o nr [...]) wynosiła [...] m² .

Organ podatkowy I instancji opisane grunty uznał za związane z działalnością gospodarczą, zaś budynek zakwalifikował jako nieruchomości pozostałe, co przełożyło się na zastosowane stawki podatku od nieruchomości. Potwierdziło to przeprowadzone postępowanie dowodowe, w tym oględziny nieruchomości, która stanowiła teren po byłej [...], ujawniono, że grunty były związane z działalnością gospodarczą pomimo, że w badanym okresie nie były na ten cel faktycznie wykorzystywane. Wyniki oględzin wykluczyły istnie względów technicznych, o których mowa w art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tj. z 2006 r. Dz.U. Nr 121, poz. 844 ze zm. - dalej powoływanej jako u.p.o.l.), wskazujących na brak możliwości wykorzystywania nieruchomości na cele związane z działalnością gospodarczą. Wbrew zastrzeżeniom skarżącej teren po byłej [...] nadawał się do eksploatacji, nie stwierdzono aby był podmokły w stopniu wykluczającym jego przydatność. Nieruchomość miała zapewniony dojazd, który nie był utrudniony, teren był ogrodzony, częściowo nierówny ale utwardzony, porośnięty wysoką różnorodną roślinnością, nie stwierdzono naturalnych zastoisk wodnych. Na terenie gruntów znajdował się betonowy basen napełniony wodą, w naturalnych obniżeniach stwierdzono zwiększoną wilgotność gleby, co jednak nie wpływało na możliwość poruszania po terenie posesji, po przejściu wskazanego przez spółkę terenu obuwie pozostawało suche. Ustalono także, że nieruchomość posiadała możliwość przyłączenia do sieci wodociągowej, zaś na jej terenie znajdowała się stróżówka wewnątrz, której widoczne były wykorzystywane bieżąco urządzenia elektryczne, co potwierdzało zaopatrzenie nieruchomości w energię elektryczną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00