Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 listopada 2012 r., sygn. I SA/Wr 879/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Olejnik, Sędziowie Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Sędzia WSA Katarzyna Radom- sprawozdawca, Protokolant Agnieszka Wróblewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2012 r. sprawy ze skargi E. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do czerwca 2008 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej we W. uchylił orzeczenie Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej we W. z dnia [...] października 2011 r. i określił skarżącej E. L. zobowiązanie w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do czerwca 2008 r.

Z ustalonego przez organy podatkowe stanu faktycznego wynikało, że skarżąca w okresie od stycznia 2006 r. do czerwca 2008 r. prowadziła działalność gospodarczą, głownie w zakresie obrotu obuwiem. Sprzedaży dokonywała bezpośrednio na targowiskach i placach oraz za pośrednictwem portali internetowych, w tym [...], na którym działała pod nazwą użytkownika [...] i [...]. W zakresie sprzedaży bezpośredniej, opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, nie stwierdzono nieprawidłowości odmiennie niż w zakresie sprzedaży internetowej, której skarżąca nie ewidencjonowała nie odprowadzając należnych zobowiązań, w tym podatku od towarów i usług. Organ podatkowy stwierdził ponadto, że skarżąca nie dokonała zgłoszenia rejestracyjnego wymaganego art. 96 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej powoływana jako ustawa o VAT), również po przekroczeniu kwoty obrotu uprawniającej do zwolnienia w tym podatku, nie prowadziła też ewidencji na potrzeby ww. podatku i nie składała deklaracji VAT-7.

W toku postępowania organ podatkowy pozyskał dokumentację od firmy A sp. z o. o. z/s w P., właściciela serwisu internetowego [...], zawierającą informacje o przeprowadzonych przez stronę aukcjach, którą zestawił z operacjami na jej rachunkach bankowych, wskazywanych przez stronę do rozliczeń transakcji. Jak wynikało z tej analizy wartości wynikające z wpłat na rachunki bankowe strony (niewątpliwie powiązanych z działalnością gospodarczą, do czego odnosiły się opisy dokonanych wpłat) przekraczały sumy wynikające z zestawienia przedstawionego przez firmy obsługujące portale aukcyjne [...] i [...], co w opinii organu podatkowego dowodziło, że strona korzystała z innych jeszcze portali internetowych bądź dokonywała sprzedaży jako podmiot niezarejestrowany. Na podstawie tych dokumentów organ podatkowy ustalił wartość transakcji niezgłoszonych do opodatkowania podatkiem od towarów i usług, przyjmując je w kwocie wynikającej z rachunków bankowych strony. Wskazując na art. 193 § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. dalej O.p.) stwierdził nierzetelność prowadzonych przez stronę ewidencji, obejmujących jedynie przychody gotówkowe uzyskane w handlu bezpośrednim, następnie odwołując się do art. 23 § 2 O.p. odstąpił od określenia podstawy opodatkowania w drodze oszacowania, wskazując, że dane wynikające z ksiąg podatkowych, uzupełnione dowodami uzyskanymi w toku postępowania, pozwoliły na jej określenie w sposób odpowiadający rzeczywistym rozmiarom prowadzonej działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00