Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 listopada 2012 r., sygn. V SA/Wa 696/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Piotr Kraczowski (spr.), Sędzia WSA - Beata Krajewska, Sędzia WSA - Krystyna Madalińska-Urbaniak, Protokolant starszy specjalista - Sylwia Wojtkowska-Just, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 listopada 2012 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy i odmowy udzielenia ochrony uzupełniającej oraz wydalenia z terytorium RP wobec stwierdzenia, że nie zachodzą okoliczności uzasadniające udzielenie zgody na pobyt tolerowany; 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Uzasadnienie

A. B. (zwany dalej: skarżącym) - obywatel [...], deklarujący narodowość [...] - 25 grudnia 2009 r. złożył wniosek do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców o nadanie statusu uchodźcy. Przedmiotowym wnioskiem została objęta żona skarżącego - R. D. oraz ich małoletnie dzieci: V. B., V. B. i R. B..

Motywując powyższy wniosek skarżący oświadczył, że był prześladowany i zeznał, że "Zabito mi syna - [...] maja 2009 r. Nie wiem z jakiego powodu [...] przychodzą do mojego domu, straszą dzieci". Skarżący nie brał udziału w działaniach wojennych, nie był zatrzymany, aresztowany, ani skazany wyrokiem sądu oraz nie należał do żadnej partii ani organizacji.

Organ w trakcie postępowania trzykrotnie przesłuchał skarżącego (31 grudnia 2009 r., 20 kwietnia 2011 r. oraz 26 lipca 2011 r.). W trakcie tych przesłuchań skarżący zeznał o śmierci syna I. B. [...] maja 2009 r. w [...] w rejonie wsi [...]; nachodzeniu przez przedstawicieli służb [...] w związku ze śmiercią syna; przesłuchiwaniu w domu i wypytywaniu o ewentualne kontakty syna z bojownikami (ostatni raz byli w listopadzie 2009 r.); wstrzymaniu na 4 miesiące zasiłku dla bezrobotnych po śmierci syna; braku możliwości uzyskania stałej pracy oraz kształcenia dzieci.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00