Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 14 listopada 2012 r., sygn. II SA/Rz 797/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Joanna Zdrzałka Sędziowie WSA Ewa Partyka /spr./ WSA Zbigniew Czarnik Protokolant st. sekr. sąd. Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 listopada 2012 r. sprawy ze skargi L. C. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję nr [...] Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] maja 2012 r.

Uzasadnienie

II SA/Rz 797/12

U Z A S A D N I E N I E

Przedmiotem skargi L. C. jest decyzja Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (dalej: PWIS) z dnia [...] lipca 2012 r., nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (dalej: PPIS) z dnia [...] maja 2012 r., nr [...], znak [...], której przedmiotem jest nie stwierdzenie u L. C. choroby zawodowej w postaci: przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy - zespół cieśni w obrębie nadgarstka, wymienionej w poz. 20 pkt 1 wykazu chorób zawodowych, określonych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r., w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869 - określanego dalej jako rozporządzenie w sprawie chorób zawodowych).

W podstawie prawnej decyzji organ odwoławczy wskazał art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. nr 98, z 2000 r., poz. 1071 ze zm., określanej dalej k.p.a.) oraz § 8 ust. 1 rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych.

Z akt sprawy oraz decyzji wynika, że w dniu 20 kwietnia 2010 r. wpłynęło do PPIS zgłoszenie od pracodawcy A. S.A. o podejrzeniu u pracownika L. C. choroby zawodowej w postaci zespołu cieśni w obrębie nadgarstka.

PPIS decyzją z dnia [...] maja 2012 r., nr [...], znak [...] nie stwierdził u L. C. choroby zawodowej: przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołane sposobem wykonywania pracy - zespół cieśni w obrębie nadgarstka, wymienionej w poz. 20 pkt 1 wykazu chorób zawodowych. W uzasadnieniu organ wskazał, że złożone przez zainteresowaną wyjaśnienia oraz wyniki dochodzenia potwierdziły możliwość wykonywania prac związanych z wielokrotnie powtarzanymi ruchami zginania dłoni w nadgarstku. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy (dalej jako WOMP) w orzeczeniu lekarskim z dnia 20 grudnia 2010 r., nr [...] stwierdził brak podstaw do rozpoznania u w/w choroby zawodowej. Wyjaśnił, że brak jest bezsprzecznych przesłanek do uznania, że sposób wykonywania pracy był czynnikiem dominującym i pierwotnym w etiopatogenezie przedmiotowego schorzenia. W oparciu o badania i konsultacje przeprowadzone w WOMP

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00