Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 listopada 2012 r., sygn. II SA/Po 531/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Maria Kwiecińska Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant St. sekretarz sąd. Joanna Wieczorkiewicz-Skoczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 listopada 2012 r. sprawy ze skargi Gminy R. na decyzję Wojewody z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie odszkodowania za grunt przejęty pod ulicę I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana, III. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej Gminy kwotę (...) zł (...) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia (...) października 2011 r., nr (...), Starosta P., na podstawie art. 104 oraz art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), dalej jako "K.p.a.", oraz art. 98 ust. 3, art. 128, art. 129 ust. 5, art. 130, art. 132 ust. 1a oraz art. 134 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.) orzekł o: odmowie umorzenia postępowania w sprawie ustalenia na rzecz T. S. odszkodowania za grunt wydzielony pod drogę gminną, położony w R., oznaczony w ewidencji gruntów: obręb R., arkusz mapy (...), działka nr (...) o powierzchni (...) ha, zapisany w księdze wieczystej KW Nr (...), prowadzonej przez Sąd Rejonowy jako własność Gminy R. (pkt. 1 decyzji); ustaleniu na rzecz T. S. odszkodowania w kwocie (...) zł. stanowiącego należność za wyżej wymienioną nieruchomość, wydzieloną pod drogę gminną (pkt. 2 decyzji); wskazał, że ustalone w pkt. 2 odszkodowanie wypłaci Gmina R. jednorazowo w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o ustaleniu odszkodowania stanie się ostateczna (pkt. 3 decyzji).
Uzasadniając powyższe stanowisko organ wskazał, że T. S. pismem z dnia (...) maja 2009 r. zwrócił się z prośbą o ustalenie odszkodowania za wydzieloną pod drogę nieruchomość położoną w R., oznaczoną w ewidencji gruntów: obręb R., arkusz mapy (...), działka nr (...) o powierzchni (...) ha, zapisaną w księdze wieczystej KW Nr (...), prowadzonej przez Sąd Rejonowy jako własność Gminy R. Jak następnie ustalono, ostateczną decyzją nr (...) z dnia (...) lipca 2001 r. Wójt Gminy R., działając na wniosek T. S. zatwierdził projekt podziału nieruchomości położonej w R., oznaczonej w ewidencji gruntów: obręb R., arkusz mapy (...), działka nr (...) o powierzchni (...) m , zapisanej w księdze wieczystej KW nr (...), prowadzonej przez Sąd Rejonowy, będącej własnością T. S. W wyniku podziału wydzielono m.in. działkę nr (...) - pod tereny komunikacji, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w miejscowości R. dla działek nr (...), (...), (...), (...). Zgodnie z treścią art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne: gminne, powiatowe, wojewódzkie, krajowe z nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek właściciela, przechodzą z mocy prawa odpowiednio na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca projekt podziału stalą się ostateczna, przy czym, na mocy ust. 3 powyższego artykułu, odszkodowanie jest wypłacane w wysokości uzgodnionej między właścicielem lub użytkownikiem wieczystym, a właściwym organem, a w jego braku na zasadach i trybie obowiązującym przy wywłaszczeniu nieruchomości. W ocenie organu, z przepisów powyższych wynika, że utrata prawa przez właściciela kompensowana jest w formie odszkodowania, do którego zobowiązana jest gmina. Równocześnie samo przejście własności działek na gminę następuje ex lege.