Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 listopada 2012 r., sygn. II SA/Po 833/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Tomasz Świstak Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2012 r. sprawy ze skargi Gminy na decyzję Wojewody z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odszkodowania za grunt przejęty pod drogę; oddala skargę
Uzasadnienie
Starosta decyzją z [...] czerwca 2012 r., znak[...], orzekł o ustaleniu odszkodowania na rzecz A. A., w kwocie [...] złotych za nieruchomość stanowiącą działki nr [...] o łącznej powierzchni 0,4421 ha, położoną we wsi W., zapisaną w księdze wieczystej KW nr [...], prowadzoną przez Sąd Rejonowy, która przeszła z mocy prawa na własność Gminy, z przeznaczeniem na drogę publiczną na mocy decyzji Wójta Gminy z [...] lipca 2000 r., znak[...], wydanej na wniosek właściciela (pkt I decyzji) oraz o zobowiązaniu Gminy do wypłaty wnioskodawcy wskazanej kwoty odszkodowania w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o ustaleniu odszkodowania stanie się ostateczna (w pkt II).
W uzasadnieniu wskazano, iż przedmiotowe działki :
zostały przeznaczone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego osiedla letniskowego O. - W. nad Jeziorem W. na tereny rekreacyjne i turystyczne;
przeszły na własność Gminy [...] sierpnia 2000 r., tj.: w dniu w którym decyzja zatwierdzająca projekt podziału nieruchomości stała się ostateczna.
Wartość nieruchomości będącej przedmiotem postępowania ustalona została w oparciu o operat szacunkowy sporządzony 1 marca 2012 r. przez rzeczoznawcę majątkowego Pana W. J. przy zastosowaniu § 36 ust. 4 i § 36 ust. 6 pkt 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Organ pierwszej instancji nie znalazł podstaw do kwestionowania przedmiotowego operatu ponieważ uznał, iż jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa.