Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 20 listopada 2012 r., sygn. II SA/Op 434/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Jeżewska Sędzia WSA Daria Sachanbińska Protokolant Sekretarz sądowy Agnieszka Jurek po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 6 listopada 2012 r. sprawy ze skargi W. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 9 marca 2011 r., nr [...] w przedmiocie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiot zaskarżenia stanowi decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 9 marca 2011 r., nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Kierownika Działu Świadczeń Społecznych Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lewinie Brzeskim z dnia 22 grudnia 2009 r.,

nr [...] o odmowie przyznania W. B. jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka. Wydanie zaskarżonej decyzji poprzedziło postępowanie o następującym przebiegu:

W dniu 14 stycznia 2009 r. do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lewinie Brzeskim wpłynął wniosek W. B. (wówczas noszącej jeszcze nazwisko G.) o przyznanie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka N. B. w dniu 7 lipca 2008 r. W toku postępowania pełnomocnik strony A. B. poinformował, że W. B. w okresie od 15 września 2007 r. do 27 stycznia 2008 r. pracowała poza granicami kraju, a w chwili obecnej nie pracuje, mieszkając w Wielkiej Brytanii, gdzie prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z dzieckiem i jego ojcem, jak również pobiera tam zasiłek rodzinny, jednak nie otrzymała "becikowego".

Decyzją z dnia 18 marca 2009 r. Burmistrz Lewina Brzeskiego odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia, wywodząc że wnioskodawczyni urodziła dziecko w Wielkiej Brytanii, gdzie również obecnie przebywa i pobiera zasiłek rodzinny, a okoliczności te wskazują jednocześnie, iż strona nie zamieszkuje na terenie Polski, stąd nie spełnia wymogu otrzymania świadczenia określonego w art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.). Jeżeli strona zamieszkuje i prowadzi gospodarstwo domowe w Anglii, gdzie zatrudniony też jest ojciec dziecka, podlega ustawodawstwu angielskiemu. Rozpatrując odwołanie od tej decyzji, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu, decyzją z dnia 30 września 2009 r., uchyliło decyzję organu I instancji w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00